Przybywajcie upiec pizzę!


Drodzy Chwałowiczanie, zapraszamy pod wiatę 9 października o 17:00 na wspólne pieczenie pizzy.

Każdy przygotuje pizzę jaką lubi, wrzucimy je do naszego nowego pieca chlebowego, a potem już tylko degustacja i fajna sąsiedzka atmosferka!

My jako organizatorzy przygotujemy porcje ciasta, pyszny sos pomidorowy oraz zapasy sera mozarella. No i rozgrzany piec! :) Do Państwa należeć będzie przyniesienie i przygotowanie pozostałych, ulubionych składników. Zapewniamy stolnice i wałki.

Zróbmy konkurencję lokalnym pizzeriom! :) Do zobaczenia pod wiatą!

01.10.2021


Pieczenie chleba - konkurs!

Tak jak pisaliśmy wcześniej, podczas imprezy związanej z otwarciem naszego pieca chlebowego, 25.09 od godz. 17:00 trwać też będzie konkurs na najlepszy chlebek pieczony tradycyjną metodą.

Oto regulamin konkursu.

Z uwagi na ograniczone miejsce w komorze pieca chlebowego oraz na dłuuugi czas wypieku chleba, postanowiliśmy, iż w konkursie mogą brać udział nie tylko chleby wypiekane w naszym piecu chlebowym ale i te upieczone wcześniej w domu, w piekarniku. Ważne by były pieczone własnoręcznie.

Kto będzie chciał upiec chleb w piecu, prosimy o zgłoszenie się wcześniej by zaplanować wypieki. Planujemy wsad o godz 14:00, 15:00 i 16:00. O 17:00 rozpocznie się uroczyste otwarcie naszego kompleksu piec/wędzarnia/grill oraz degustacja i rozstrzygnięcie konkursu.

Formularze zgłoszeniowe do konkursu (o których mowa w regulaminie) będziemy wypełniali na miejscu. O to się nie martwcie.

W konkursie przewidziane sa atrakcyjne nagrody. Zapraszamy!

20.09.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (III kw.) oraz składkę spółek wodnych:

       -       w CHKK (Schr. szkolne) w poniedziałek (13.09) oraz we wtorek
                (14.09) - 19:00-20:00

       -       w świetlicy przy sklepie w środę (15.09) - 19:00-20:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

     09.09.2021
Nasz projekt do Budżetu Obywatelskiego 2022

Miło nam poinformować, że nasz projekt ''Remont i adaptacja budynku Schroniska Szkolnego w Chwałowicach dla potrzeb lokalnej społeczności'' przeszedł pomyślnie weryfikację merytoryczną w UMiG J-L.

W ramach projektu chcielibyśmy w 2022 roku zmienić charakter tego budynku - stworzyć przytulny obiekt dla nas wszytkich.

Obiekt dostępny jako:

- duża sala, odświeżona, z elementami starej cegły, drewna, z nowoczesnym, dobrze zaprojektowanym oświetleniem,
- kuchnia z częścią jadalnianą, odnowiona, z nowym wyposażeniem AGD,
- zupełnie przebudowane sanitariaty, by spełniały współczesne normy i wymagania.

Taka adaptacja budynku pozwoli nam wykorzystać wszystkie jego walory - zarządzać jego użytkowaniem, organizować w nim większość wydarzeń wioskowych w świetnych warunkach.

Już dziś życie wsi przeniosło się w to miejsce, budynek jednak podupada technicznie, wiele rozwiązań pamięta dawne minione, nienajlepsze czasy.

Bierzemy się za to! :)

Potrzebujemy oczywiście Państwa głosów, by móc zrealizować ten projekt. Głosowanie odbywać się będzie od 11 października do 5 listopada 2021 r. Będziemy się przypominać w tej sprawie, postaramy się też dotrzeć do wszystkich osobiście, by pomóc oddać głos.

07.09.2021


Aktywna Pętelka Chwałowicka
25 września, 15:00


To już VI edycja naszej rodzinnej gry terenowej!

Jest to świetna forma aktywności całej rodziny na świeżym powietrzu. Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie trasy 3,5 km - tzw. Chwałowickiej Pętli Zabieganych. Na trasie przygotowujemy stanowiska (około 10), na których każda drużyna ma wykonać określone zadanie. Zadania są różne - sportowe, zręcznościowe, przyrodnicze, logiczne.

Na mecie zliczane są uzyskane punkty. Zwycięskie 3 drużyny otrzymują pamiątkowe medale. Są też inne, bardzo atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy jak zwykle 4 osobowe drużyny (minimum 1 dorosły, minimum 2 dzieci). Jeśli rodzina jest 5 osobowa to też oczywiście może uczestniczyć w zawodach, po prostu punktujemy 4 osoby zamiast 5. Członkami drużyn nie muszą być osoby z jednej rodziny, mogą być to też koleżanki/koledzy. Dzieci od 5-6 lat już dadzą radę pokonać trasę bez problemu. Mniejsze mogą być wspomagane wózkiem czy rowerkiem.

Każda drużyna pokonuje trasę osobno, drużyny startują w odstępach 3 minut od siebie.

Na stanowiskach będą dostępne płyny dezynfekujące - prosimy dezynfekować ręce oraz zabrać ze sobą maseczki ochronne na wypadek konieczności kontaktu z inną drużyną.

Ilość drużyn niestety jest ograniczona - decyduje kolejność zapisów, dane na plakacie obok. Zapisujemy drużyny maksymalnie do 19.09.

Po sportowych zmaganiach, o 17:00, zapraszamy wszystkich pod naszą wiatę na piknik! Tu rozdamy nagrody, ale przede wszystkim oficjalnie uruchomimy nasz piec chlebowy i zaserwujemy z niego smakołyki: wędzonki, pieczone chlebki, grillowane warzywka, smaczne dodatki!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie chlebowym - szczegóły tu już za chwilkę :)


Piec powstał w ramach konkursu Toyoty - będziemy tego dnia bawić się na trasie pętelki, i przy piecu, razem z pracownikami tej bardzo przyjaznej nam firmy.

Zapraszamy!

     06.09.2021


             Zebranie Wiejskie
16 września, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do CHKK (Schronisko Szkolne) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania trzy tematy główne:
• Podział środków z Funduszu Sołeckiego na 2022 rok,
• Przegląd dotychczasowych wydatków i omówienie kolejnych w ramach Funduszu Sołeckiego na rok 2021,
• Sprawy bieżące sołectwa.

Uwaga! W CHKK obowiązują maseczki na twarzy, dezynfekcja rąk oraz odległości między zebranymi zgodnie z obowiązującymi przepisami.

     06.09.2021


Zajęcia fitness w Chwałowicach


Wraz z MGCK J-L proponujemy Państwu gimnastykę/fitness dla dorosłych i seniorów w naszej świetlicy wiejskiej!

Rodzaj i poziom zajęć zostaną indywidualnie dopasowane do grupy (5 minut rozgrzewki, 40 minut ćwiczeń właściwych i 15 minut relaksacji).

Zajęcia poprowadzi p. Danuta Mikulewicz - wykwalifikowana instruktorka i trenerka fitness.

Miejsce: świetlica wiejska w Chwałowicach.
Start: wrzesień 2021. 2 razy w tygodniu (2x60 minut) w godzinach popołudniowych - dni do ustalenia.
Koszt: 50 zł / miesiąc.

Zapisy: sms do sołtysa: 691 062 926.                                  Zapraszamy!

26.08.2021


Działki - przetarg gminny

Gmina J-L wystawia na sprzedaż w przetargu dwie działki budowlane, zlokalizowane w Chwałowicach na ul. Chopina:

  
20.08.2021


Punkt spisowy w Chwałowicach

Trwa Spis Powszechny, do końca września każdy mieszkaniec musi dokonać samospisu lub dać spisać się rachmistrzowi.

By ułatwić mieszkańcom naszej wsi spełnienie tego obowiązku, przygotowujemy punkt spisowy:

21 września (wtorek), w godz. 16:00-19:00, w Schronisku Szkolnym (ul. Szkolna 4).

Tego dnia, w tych godzinach, czekać będzie na Państwa rachmistrz spisowy. Szybko i sprawnie pomoże spisać dane. ZAPRASZAMY!

     19.08.2021


Remont ul. Szkolnej


Trwają prace remontowe na powiatowym odcinku ul. Szkolnej w Chwałowicach.

Powiatowy Zarząd Drogowy (przy dofinansowaniu Urzędu Gminy JL) wymieni cały dywanik asfaltowy na odcinku od Schroniska Szkolnego do skrzyżowania w prawo na Dębinę. Budowany jest także pas podobny do tego na początku wsi - asfaltowy chodnik / ścieżka rowerowa. Przy zbiorniku p.poż. powstaje zatoczka autobusowa.

Utrudnienia mają potrwać do końca sierpnia. Kibicujemy ekipie budowlanej! :)

12.08.2021


Trwają ''Wakacje Odkrywców''!


Jesteśmy na półmetku tygodniowych ''Wakacji Odkrywców'' prowadzonych wspólnie z MGCK Jelcz-Laskowice. Dla naszych najmłodszych mieszkańców przygotowaliśmy pod wiatą w Chwałowicach cykl spotkań, po 4 godziny dziennie, podczas których wspólnie się bawimy, wykonujemy prace plastyczne, gramy i... wypoczywamy.

Zajęcia prowadzi doświadczona animatorka, dzieci, sądząc po minkach, zadowolone :)

07.07.2021


Weekend z Vincentem

To już w tę sobotę! Wszystko idzie zgodnie z planem. W sobotni wieczór czeka na Państwa film ''Twój Vincent'' - wyświetlimy go przy muralu, przy CHKK o 21:00! Będą leżaki i atmosferka - zapraszamy wszystkich!

Wcześniej odbędzie się plener malarski dla najmłodszych, sztalugi już przygotowane. Można się jeszcze zapisać (mailowo: stowarzyszenie@chwalowice.org).

25.06.2021


Wakacje Odkrywców
dla naszych Dzieciaków!


MGCK Jelcz-Laskowice przygotowało tydzień wspaniałej zabawy dla naszych pociech. Na terenach zielonych przy Schronisku Szkolnym 5 dni trwać będą animacje plastyczne, zabawy ruchowe, gry terenowe, itp. Całość pod opieką doświadczonej animatorki.

Zapraszamy więc w dniach 5-9 lipca, w godz. 10:00-14:00. Obowiązują zapisy (p. Żaneta Wota, tel. 605 279 939). Ilość miejsc ograniczona.

17.06.2021Realizujemy projekt
Ekosfera - Jedz zdrowo!
dofinansowany z grantu Funduszu Toyoty

Prace trwają. Jak zwykle można liczyć na niezawodną społeczność Chwałowic. Uporządkowaliśmy teren, zostały wykonane cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, dokonano nowych nasadzeń zieleni, rozebraliśmy stary rozpadający sie grill, przygotowaliśmy fundament pod piec, w trakcie odnawiania są stare ławki oraz mały budynek gospodarczy. Jest coraz ładniej.

Chwałowiczanie, dziękujemy za pomoc!

09.06.2021


Weekend z Vincentem

Kochani, działamy dalej póki jest pogoda, póki można coś razem zrobić na dworze
i bezpiecznie od wirusa.

Dostaliśmy grant ze Starostwa Powiatowego w Oławie na realizację fajnego projektu pt. WEEKEND z VINCENTEM i jest to pomysł na weekend ze sztuką w Chwałowicach.

Oczywiście chodzi o Vincenta van Gogha. Projekt będzie realizowany w dniu 26.06 i przewiduje:

1. Plener dla dzieci w wieku 6-13 lat (ilość miejsc ograniczona - zapisy mailem na adres stowarzyszenie@chwalowice.org). Dzieci będą malować pod okiem profesjonalnych artystów plastyków - pani Elżbiety i pana Waldemara Czechów, na prawdziwych sztalugach i podobraziach w stylu w jakim malował Vincent van Gogh. Wieczorem, pod wiatą, odbędzie się wernisaż prac.

2. Kino letnie na leżakach - dla wszystkich - projekcja znanego filmu ''TWÓJ VINCENT'' opatrzona komentarzem artystów, dotyczącym twórczosci i życia malarza.

3. Konkurs fotograficzny INSPIRACJA - INTERPRETACJA - czyli odwzorowanie, pastisz dowolnego znanego obrazu według własnej inwencji. Przewidujemy nagrody.

Konkurs trwa od 1.06 do 26.06.
W czasie Weekendu z Vincentem będą ogłoszone wyniki konkursu i odbędzie się rozdanie nagród.

Prace konkursowe prosimy wysyłać mailem na adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

Zdjęcia mogą być wykonywane w razie potrzeby w studio fotograficznym w CHKK.

Zapraszamy do zabawy i dorosłych i dzieci!

01.06.2021Warsztaty przyrodnicze
''Z wizytą u państwa Bobrów''


W sobotę 29 maja, wraz z dużą grupą dzieciaków, młodzieży i dorosłych ruszyliśmy na wyprawę nad rzekę Graniczną, by przyjrzeć się jak radzą sobie nasze chwałowickie bobry. Na Granicznej można podziwiać kilka imponujących tam, można cicho podejść do bobrzych żeremii. Poznaliśmy wiele szczegółów z życia tych ciekawych gryzoni, opowiedziała nam o tym dr Magda Moska.

Warsztaty odbyły się w ramach darowizny Fundacji PKO PB jaką otrzymaliśmy na realizację projektu EkoChwałowice. Zabiegamy o możliwość realizowania takich zadań, gdyż mieszkamy blisko lasu, blisko rzeki, mamy rzadki przywilej żyć z przyrodą na wyciągnięcie ręki. Ale czy dobrze tę najbliższą przyrodę znamy?Bobry to niezwykle pożyteczne zwierzęta, to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z suszą – problemem, z którym coraz częściej będziemy musieli się mierzyć. Bobry wykonują za nas prace retencyjne. Tamy bobrowe są najlepszym naturalnym sposobem na gromadzenie wody, spłycają fale powodziowe, stabilizują poziom wód gruntowych i pełnią funkcje oczyszczające wodę.

Dziś wiemy już także, że:
1. Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.
2. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie.
3. Nozdrza, oczy oraz uszy bobra są umiejscowione w jednej linii, dzięki czemu wystarczy nieznaczne wynurzenie nad powierzchnię wody, żeby bóbr mógł bez problemu kontrolować, co się dzieje wokół niego.
4. Zajęty przez rodzinę bobrów obszar jest znakowany specjalną substancją o silnym zapachu, która jest produkowana w dużym worku znajdującym się pod ogonem zwierząt obu płci.
5. W sytuacji zagrożenia bóbr potrafi pozostać pod wodą do 15 minut bez pobierania oddechu.Na bobrzych terenach zainstalowaliśmy tymczasową kamerę, postaramy się popodglądać życie naszych futrzanych sąsiadów. Jak dotąd nie nagrał się jakiś specjalnie ciekawy filmik, ale spokojnie czekamy :) W razie czego fajne nagrania opublikujemy tu na stronie.

Dziękujemy uczestnikom i organizatorom za wycieczkę!

31.05.2021


Chwałowicki
Dzień Dziecka


W ostatnią sobotę maja spotkaliśmy się na terenach zielonych przy Schronisku Szkolnym by wspólnie z najmłodszymi mieszkańcami naszej wsi pobaraszkować z okazji Dnia Dziecka.

Dobrze, że nie padało, bo mogliśmy na soczystej trawie poskakać do muzyki, potańczyć i pobrykać! Puszczaliśmy wielkie bańki mydlane, malowaliśmy balony, lepiliśmy glutka z białej masy, dzięki której byliśmy potem odpowiednio brudni :)

Nasze Animatorki przygotowały szereg fajnych zabaw, całe dwie godziny duuużo się działo. Na końcu były niewielkie prezenciki dla każdego Zucha oraz smaczna pizza. Wierzymy, że dobrze się bawiliście!

Wielkie podziękowania dla zaangażowanych organizatorek. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii z imprezy, autorstwa Piotra Fulary: TUTAJ .

31.05.2021


Chwałowicki
Dzień Dziecka


Zapraszamy najmłodszych Chwałowiczan na super imprezkę z okazji Dnia Dziecka!

Już w tę sobotę, punktualnie o 16:00 spotykamy się na terenach zielonych przy Chwałowickim Klubie Książki. Nasze Animatorki szykują moc atrakcji na świeżym powietrzu. Będą zabawy, konkursy, wielkie bańki mydlane, grillowane kiełbaski, słodki poczęstunek i sporo, sporo niespodzianek!

Bawimy się dwie godziny, a może i dłużej :) Przybywajcie, Zuchy, przybywajcie!

24.05.2021


ekoChwałowice
Sesja fotograficzna
z ekologicznym przesłaniem!


W ramach darowizny Banku PKO PB, jaką dostaliśmy na realizację programu ekoChwałowice, zapraszamy Państwa na akcję proekologiczną ''Mieszkam w Chwałowicach - Jestem eko''. Mieszkańcy – dzieci, młodzież, dorośli, biorą udział w sesji fotograficznej - portret z ekologicznym przesłaniem.

Celem akcji jest uwrażliwienie lokalnej społeczności na problemy związane z ochroną środowiska naturalnego. Projekt ma stanowić czytelne przesłanie dla innych, ukazując na fotografiach różne aspekty problemów ekologicznych - od zanieczyszczenia powietrza, gleby oraz wody, poprzez wszechobecne śmieci, jak również propagowanie potrzeby dbałości o zwierzęta, rośliny czy las. Dlatego zastanówcie się nad własnym przesłaniem, motywem, rekwizytem, mottem. Co chcielibyście pokazać i przekazać innym?

Portrety będą wykonywane w Chwałowickim Klubie Książki, w naszym nowym profesjonalnym studio fotograficznym lub w chwałowickim plenerze, przez fotografa z Chwałowic - Piotra Fularę. Sesje odbywać się będą w wyznaczonych dniach, przez cały czerwiec, po wcześniejszym ustaleniu terminu z fotografem. Portrety mogą być indywidualne lub w niewielkich grupach. Udział w sesji jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na zamieszczenie zdjęcia na naszej stronie internetowej www.chwalowice.org oraz na profilu fb Chwałowice.

Zapraszamy do zabawy. Ilość miejsc jest ograniczona, prosimy więc o wstępne zgłaszanie chęci swojego udziału na adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

Pokażmy, że Chwałowice są świadomą, ekologiczną wioską!

20.05.2021


Chwałowicki mural:
Dodatkowe warsztaty ceramiczne


Serdecznie zapraszamy tych z Państwa, którzy dotąd nie stworzyli swojego CERAMICZNEGO PTAKA na chwałowicki ekoMural, na dodatkowy WARSZTAT CERAMICZNY.

Warsztat będzie składać się z dwóch spotkań. Terminy warsztatów są następujące:

       - 28.05 piątek godz. 18:00-20:00 warsztat lepienia
       - 17.06 czwartek godz. 18:00-20:00 warsztat szkliwienia

Zajęcia będą odbywać się z zachowaniem zasad antycovid, w pracowni ceramicznej TUTUBI i w CHKK, na świeżym powietrzu oraz przy zachowaniu bezpiecznego dystansu.

Ilość miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na adres e-mail: stowarzyszenie@chwalowice.org

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH – NIECH WASZE PRACE OZDOBIĄ BUDYNEK CHKK!

14.05.2021


Warsztaty przyrodnicze
''Z wizytą u państwa Bobrów''


W ramach darowizny Fundacji PKO PB jaką otrzymaliśmy na realizację projektu EkoChwałowice, zapraszamy młodzież i dzieci na warsztaty przyrodnicze w terenie. Mieszkamy blisko lasu, blisko rzeki, mamy rzadki przywilej żyć z przyrodą na wyciągnięcie ręki, ale czy dobrze ją znamy?

Jak wiecie u nas w Chwałowicach żyją bobry, budują sobie wytrwale tamę na rzeczce Granicznej.

Czy wiecie, że te niezwykle pożyteczne zwierzęta to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z suszą – problemem, z którym coraz częściej będziemy musieli się mierzyć? Bobry wykonują za nas prace retencyjne. Tamy bobrowe są najlepszym naturalnym sposobem na gromadzenie wody, spłycają falę powodziową, stabilizują poziom wód gruntowych i pełnią funkcje oczyszczające wodę.

Jak dobrze znacie te piękne gryzonie? Bobry to bardzo wdzięczne zwierzęta, warto poznać je lepiej!

Kilka ciekawostek:
1. Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę.
2. Żółty lub nawet czerwonawy kolor zębów bobra świadczy o ich dobrym zdrowiu, bo wynika z dużej ilości żelaza w szkliwie.
3. Nozdrza, oczy oraz uszy bobra są umiejscowione w jednej linii, dzięki czemu wystarczy nieznaczne wynurzenie nad powierzchnię wody, żeby bóbr mógł bez problemu kontrolować, co się dzieje wokół niego.
4. Zajęty przez rodzinę bobrów obszar jest znakowany specjalną substancją o silnym zapachu, która jest produkowana w dużym worku znajdującym się pod ogonem zwierząt obu płci.

29 maja, w sobotę, zapraszamy na wycieczkę do naszych miejscowych bobrów. Zobaczymy jaką tamę budują, założymy tam fotopułapkę, dzięki której będziemy mogli pokazać wam na naszej stronie internetowej zdjęcia i filmy z życia rodziny bobrów. Pani dr Magda Moska opowie nam przy okazji więcej o tych naszych sąsiadach znad rzeki.

Zbiórka o godz. 11:00 na skrzyżowaniu ulic Głównej i Długiej. Zapraszamy!

13.05.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (II kw.) oraz składkę spółek wodnych:

       -       w CHKK (Schronisko szkolne) w piątek (14.05) - 19:00-20:00

       -       w świetlicy przy sklepie w sobotę (15.05) - 11:00-12:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.

                                                                  Zapraszam - Michał Wolski

12.05.2021Posadziliśmy drzewka

Dzięki inwencji naszych mieszkańców, w Chwałowicach, wzdłuż głównych ulic pojawiły się nowe, piękne drzewka.

Już jakiś czas temu rozważany był pomysł tych, którzy mieszkają przy ulicach o nazwach pochodzących od drzew, by na wjeździe na daną ulicę rosło odpowiadające nazwie drzewo.

I tak, przy wjeździe na ul. Dębową posadziliśmy efektowny dąb, na Kasztanową kasztan, na Świerkową świerk, na Akacjową akację, itd.

Dodatkowo kilka sporych rozmiarów drzewek ozdobnych zostało posadzonych na terenach zielonych przy Schronisku. Kolejne stanęły przy zrewitalizowanym zbiorniku p.poz.

Zakup drzewek sfinansowaliśmy z tegorocznego funduszu sołeckiego.

Bardzo prosimy Chwałowiczan mieszkających w pobliżu drzewek o doglądanie sadzonek. W miarę możliwości o ich podlewanie. Dziękujemy!

10.05.2021


Dziś Narodowe Święto!

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy od 2004 roku. W założeniu jest świętem, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski.

W Chwałowicach przy świetlicy dumnie powiewa nasza flaga. Z racji ograniczeń oraz - co tu dużo mówić - pogody, nie świętujemy razem i hucznie. Myślami jesteśmy jednak przy fladze a w duszy gra nam Mazurek Dąbrowskiego.

02.05.2021


Drastyczny wzrost opłat
za wywóz śmieci


Zapadła decyzja o znacznej podwyżce opłat za wywóz odpadów komunalnych w naszej gminie.

Zmiany wchodzą w życie od 1 czerwca. Ze względu na stale rosnące koszty utylizacji naszych odpadów, a także ze względu na fakt, że znacznie wzrosła ilość wygenerowanych przez mieszkańców gminy odpadów, nowe ceny ustalono następująco:

- Stawka opłaty za gospodarownie odpadami komunalnymi, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny: 29,50 zł od osoby.

- Stawka opłaty za gospodarownie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypałnia obowiązku segregowania odpadów: 59,00 zł od osoby.

- Zwolnienie wysokości 3,00 zł na osobę, dla zabudowy jednorodzinnej, gdzie właściciel kompostuje bioodpady w kompostowniku przydomowym.

- Dla rodzin wielodzietnych zwolnienie wysokości 50% na trzecie dziecko, oraz 75% na czwarte i każde następne dziecko.

Podwyżka cen jest znaczna i budzi uzasadnione kontrowersje. Poniżej pełne uzasadnienie do uchwały RM, przygotowane przez UMiG JL:

30.04.2021


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
mimo obostrzeń udało się!

24-go kwietnia przy pięknej pogodzie posprzątaliśmy naszą wieś. Robiliśmy to w podgrupach, sprzątali duzi i mali. Zebraliśmy sporo śmieci ale nie aż tak dużo jak kiedyś, to chyba dobrze, może mniej śmieci się wkoło? ...

Nasza akcja była tym razem częścią większego sprzątania - gminnego ''Dnia Ziemi''. Gmina wsparła nas gadżetami dla sprzątających, udostępniła też worki a na koniec zabrała nasze ''zbiory''.

Pośród najmłodszych mieszkańców formuje nam się ciekawa grupka aktywistów :) - Kilkoro zuchów, dziewczynki i chłopcy, sprzątają Chwałowice już od jakiegoś czasu, nie tylko w ''Dniu Ziemi''. To bardzo fajna inicjatywa, można dołączyć, napiszemy o tym już wkrótce.
     
Dziękujemy Państwu za włączenie się do sprzątania, na pewno przez jakiś czas będzie teraz ładnie i czysto.

26.04.2021


24 kwietnia
Sprzątamy Chwałowice


Nasze planowane sprzątanie zbiega się w czasie z organizowaną przez UMiG szerszą akcją - Dniem Ziemi.

Przyłączamy się oczywiście. Co ważne, na uczestników gminnego sprzątania czekają atrakcyjne nagrody - zgłoszona piątka mieszkańców może w nagrodę otrzymać 5 smartwatch-y!

Oto strona z regulaminem gminnego konkursu: REGULAMIN

Zgodnie z regulaminem: piątki mieszkańców, które zgłoszą się do 22.04 na adres e-mail um.marketing@jelcz-laskowice.pl, telefonicznie 71-381-71-36, kom. 519 110 831, zostaną wyposażone w worki, rękawice, gadżety. Następnie w zależności od ilości zebranych worków śmieci, mogą otrzymać atrakcyjne nagrody.

Zachęcamy do zgłaszania się. No i później do działania!

16.04.2021


Wiosenne Sprzątanie Chwałowic
pandemicznie, ale damy radę!

Drodzy Państwo, na ile to możliwe kontynuujemy nasze sezonowe akcje, w tym sprzątanie wioski. Jest sporo do zrobienia, po zimie widać - niestety - sporo śmieci...

Proponujemy więc ponownie reguły dostosowane do obowiązujących zasad.
Nie grupujemy się, w ramach rodzinnych spacerów zbieramy odpady na ile się da. Działamy w maseczkach, dezynfekujemy ręce.

Co ważne, zgodnie z nowymi przepisami, musimy segregować śmieci. Od poniedziałku 19.04 będą więc w naszym sklepie dostępne 3 rodzaje worków: na plastik, szkło i 'resztę'. Plus rękawice. Można je odbierać i w sobotę 24.04 ruszać w trasę.

Zebrane śmieci prosimy ustawiać w workach wzdłuż trzech ulic: Głównej, Szkolnej i Wrzosowej. Zwieziemy je wieczorem, a potem stamtąd zostaną odebrane przez ZGK.

Zachęcamy do spaceru z workiem w kieszeni, mimo pandemii możemy zadbać o naszą okolicę. podobnie jak rok temu, dla wszystkich rodzin biorących udział w akcji mamy świetne materiałowe, ekologiczne torby z logo Chwałowic!
DO DZIEŁA! :)

12.04.2020Mamy to!
Piec chlebowy - z Funduszu Toyoty


Drodzy Państwo,

Nasze Stowarzyszenie przygotowało projekt ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'', na dofinansowanie w ramach konkursu Fundusz Toyoty. Przez dwa tygodnie trwało głosowanie w internecie i dziś ogłoszono jego wyniki:

Jesteśmy w grupie zwycięzców!

Nasz projekt zakłada rozbudowę miejsca ogniskowego na terenie zielonym Schroniska Szkolnego w Chwałowicach - poprzez postawienie przy wiacie dużego pieca chlebowego wraz z grillem i wędzarnią, który posłuży nam do realizacji wielu fajnych akcji.

Przede wszystkim do wspólnego wypiekania zdrowego chleba, ale czy wyobrażacie sobie Państwo zdrowe grillowanie warzyw i marynowanych mięs po Sprzątaniu Chwałowic lub po Pętelce albo Biesiadę pod wiatą? A wyobrażacie sobie Chwałowicki Dzień Pizzy? Taki piec przy naszej aktywności na świeżym powietrzu na pewno nam się przyda wiele razy w roku, oczywiście w ''normalnym'' roku dużo bardziej.

Do tego nowe ławki, nowe stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery, które staną właśnie na terenie naszego miejsca ogniskowego. Tak, to wszystko zostanie zrealizowane już wkrótce! Oto prospekt naszego projektu: PROSPEKT

Bardzo dziękujemy wszystkim Państwu za głosy w konkursie. I... do zobaczenia pod wiatą, przy pachnącym wypiekami piecu!

09.04.2021


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Świeta Wielkiej Nocy, mimo niełatwych, covidowych czasów dobrych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery oraz smacznego jajka i mokrego Lanego Poniedziałku

        życzy Zarząd Stowarzyszenia
        wraz z Sołtysem i Radą Sołecką!

02.04.2021Konkurs - prosimy o głosy!


Drodzy Państwo,

Nasze Stowarzyszenie przygotowało projekt ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'', na dofinansowanie w ramach konkursu Fundusz Toyoty. Projekt ma wartość 20.000 zł. Do konkursu zakwalifikowały się 4 wnioski z czego 3 będą realizowane, więc mamy spore szanse, zwłaszcza że po punktacji za wniosek jesteśmy na II miejscu.

Nasz projekt zakłada rozbudowę naszego miejsca ogniskowego a terenie zielonym Schroniska Szkolnego w Chwałowicach - poprzez postawienie przy wiacie dużego pieca chlebowego wraz z grillem i wędzarnią, który posłuży nam do realizacji wielu fajnych akcji.

Przede wszystkim do wspólnego wypiekania zdrowego chleba, ale czy wyobrażacie sobie Państwo zdrowe grillowanie warzyw i marynowanych mięs po Sprzątaniu Chwałowic lub po Pętelce albo Biesiadę pod wiatą? A wyobrażacie sobie Chwałowicki Dzień Pizzy? Taki piec przy naszej aktywności na świeżym powietrzu na pewno nam się przyda wiele razy w roku, oczywiście w ''normalnym'' roku dużo bardziej.

Do tego nowe ławki, nowe stoły, kosze na śmieci i stojaki na rowery, które staną właśnie na terenie naszego miejsca ogniskowego. Prosimy zobaczyć prospekt naszego projektu: PROSPEKT

I teraz przed nami ważny etap konkursu - głosowanie społeczności. Każdy może oddać tylko 1 głos.

Musimy dobić do 100 głosów, damy radę? Wtedy mamy spore szanse na realizację tego projektu.

Głosowanie trwa do 6 kwietnia 2021 do godziny 23.59.59 (14 dni).

Głosować można na stronie www.fundusztoyoty.pl w zakładce ''głosowanie'' lub po prostu wybierzcie link: https://fundusztoyoty.pl/?page_id=1001, znajdźcie nasz projekt w Powiecie Oławskim: pozycja 2. Chwałowicka ekoSfera - jedz zdrowo i zagłosujcie!

Dziękujemy!

23.03.2021Budowa gazociągu - II etap?

Od początku listopada firma G.EN.GAZ buduje w pierwszej części Chwałowic sieć gazową. Największe prace ziemne już za nami, podwykonawca przechodzi teraz do etapu przygotowywania przyłączy, niedługo próby ciśnieniowe, umowy z odbiorcami i gaz popłynie!

Z pewną zazdrością przyglądają się temu mieszkańcy dzielnicy Łaziszki - tu na razie nie ma ostatecznej decyzji czy sieć powstanie. Formalnie miałby to być II etap budowy sieci, pytanie kiedy miałby zostać zrealizowany...

Jako sołectwo wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do G.EN.GAZ-u w październiku 2020 r. Dowiedzieliśmy się wtedy, że ostateczne decyzje zapadną teraz, wiosną.

Z tego względu w ostatnich dniach obeszliśmy wszystkie posesje na Łaziszkach i ponownie prosiliśmy Państwa o pisemne zdeklarowanie się co do chęci przyłączenia posesji do sieci gazowej. W rezultacie zebraliśmy 87 deklaracji, to jest ok. 90% wszystkich tutejszych domów. Listy te, wraz z mapą oraz kolejny raz powtórzonymi argumentami, dołączyliśmy do pisemnej prośby, by gaz do tej części Chwałowic dotarł.

Wierzymy, że zapadnie korzystna dla nas decyzja i G.EN.GAZ ruszy do budowy sieci na Łaziszkach. Będziemy o tym informowali tu na stronie.

14.03.2021


Odpady wielkogabarytowe
Elektroodpady

26.03 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji. Bez opon i elektroodpadów.

13.04 - Odbiór eletroodpadów. Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zapraszamy do skorzystania.


Dodatkowo: do 30.04 można składać w UMiG wnioski o utylizację odpadów azbestowych. Szczegóły tutaj.

     11.03.2021


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości oraz składkę spółek wodnych, w Chwałowickim Klubie Książki (Schronisko szkolne) w terminach:

        •  czwartek (11.03) - 19:00-20:00
        •  piątek (12.03) - 19:00-20:00

oraz w świetlicy przy sklepie:

        •  sobota (13.03) - 11:00-12:00

Obowiązują maseczki i dezynfekcja rąk przy wejściu na salę.
                                 Zapraszam - Michał Wolski

05.03.2021


8 marca - Święto Kobiet!

Drogie Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

Panowie z Chwałowic.

08.03.2021
Zimnar 2021
w Chwałowicach!

W niedzielę, 21 lutego , na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' wystartował pierwszy etap corocznego Zimowego Maratonu na Raty. Z powodu pandemii organizacja biegu od początku stała pod znakiem zapytania. Kolejne obostrzenia a potem ich luzowanie utrudniały wcześniejsze przygotowanie imprezy. Ostatecznie Klub Biegacza ''Harcownik'' zdecydował się przeprowadzić Zimnar w nieco okrojonej formie - tylko 3 etapy po 7 km każdy. W tym - co bardzo cieszy - etap u nas w Chwałowicach.

Linię startu przekroczyło łącznie 198 zawodników. Nie był to start wspólny, każdy zarejestrowany uczestnik mógł wystartować w wybranym przez siebie czasie pomiędzy 10:00 a 12:00. Uniknięto w ten sposób tłumów. Zawody przybrały formę zbliżoną do treningu, nie masowej imprezy.

Siedmiokilometrowa trasa po śniegach i roztopach była bardzo trudna. W cieniu jeszcze lód, w słońcu głębokie błoto. No ale to TRIAL - w końcu bieg terenowy :) Może jednak dlatego rekordy trasy nie padły. Po opracowaniu wyników podano, że zwyciężył Gabriel Pankała z czasem 00:25:59. Wśród pań triumfowała Anna Hnatiuk z czasem 00:32:49.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim, którzy dobrnęli do mety :)

Obszerna galeria z imprezy: TUTAJ.

Dziękujemy za dobrą zabawę!

22.02.2021Zimnar w Chwałowicach!

W niedzielę, 21 lutego , o godz. 10:00 na chwałowickiej ''Pętli zabieganych'' wystartuje pierwszy etap corocznego Zimowego Maratonu na Raty.
Z powodu pandemii organizacja biegu od początku stała niestety pod znakiem zapytania. Kolejne obostrzenia a potem luzowanie obostrzeń utrudniały wcześniejsze przygotowanie imprezy. Ostatecznie Klub Biegacza ''Harcownik'' zdecydował się przeprowadzić Zimnar w nieco okrojonej formie - tylko 3 etapy po 7 km każdy. W tym - co bardzo cieszy - etap u nas w Chwałowicach.

Zapraszamy na naszą trasę biegaczy i kijkarzy. Start inny niż zwykle - nie jeden wspólny dla wszystkich, ale każdy zarejestrowany, kto przekroczy linię startu w godz. 10:00-12:00, będzie miał zmierzony czas i będzie uwzględniony w oficjalnych wynikach.

W niedzielę bardzo przydadzą się także kibice - bądźcie Państwo z nami!

18.02.2021


Jak co roku
GRAMY DLA WOŚP!!!


W finale Orkiestry 31. stycznia wystawiamy jak co roku chwałowickie wypieki. Dochód z ich sprzedaży pod CSiR JL trafi do WOŚ-owej puszki. Od kilku lat szczycimy się naprawdę dużymi kwotami zebranymi w ten sposób.


To dzieki Państwu!

Przy pięknej, zimowej pogodzie warto wybrać się pod Centrum Sportu, by obejrzeć i kupić nasze wyroby. Zachęcamy do spaceru! Można też skręcić do nas w ramach zakupów (dziś handlowa niedziela).

Dla tych, którzy pozostaną w domach, mamy eSkarbonkę WOŚP, prowadzoną przez naszą chwałowicką Wolontariuszkę:
                                                         https://eskarbonka.wosp.org.pl/datj6n.

SIE MA!!!

31.01.2021


Światłowód - ruszyły prace ziemne


Zapewne Państwo zauważyliście, że od kilku dni intensywnie prowadzony jest światłowód wzdłuż drogi z JL do nas. To firma FONBUD, podwykonawca ORANGE, spieszy się by sprostać terminom. Światłowód ma być gotowy do 21 kwietnia br.

Otrzymujemy wiele pytań odnośnie zasięgu inwestycji, czy budowa sieci obejmie także Państwa konkretne adresy. Nie znamy odpowiedzi na te pytania, ale z tego co ustaliliśmy, wiele można dowiedzieć się pod nr telefonu ORANGE:

801 234 567

Dużo informacji dot. podłączania światłowodu operator ORANGE publikuje także pod linkiem: https://www.orange.pl/view/sfh

14.01.2021


                Wcześniejsze informacje (2020)

   Klik numer: