Miło nam poinformować, iż zaczęliśmy realizować projekt ''EkoMural - integracyjny mural proekologiczny'', który uzyskał grant w wysokości 7500zł z programu Fundacji Orlen - ''Moje miejsce na Ziemi''. Projekt podzielony jest na kilka proekologicznych akcji:

1. Akcja ''Sprzątanie Chwałowic'' - ten etap mamy już za sobą, pogoda nam sprzyjała, Chwałowice lśnią. Dziękujemy Państwu za tak liczne zaangażowanie. W akcji brało udział około 40 osób. W tym roku zebraliśmy o wiele mniej śmieci niż w latach ubiegłych a to chyba dobry znak :)

Wkrótce otrzymacie Państwo do swoich skrzynek pocztowych ulotkę dotyczącą konieczności segregacji śmieci oraz informacje jak śmieci generować mniej. Przeczytajcie koniecznie. Przeciętny Polak wytwarza rocznie ponad 300 kg odpadów komunalnych. Czy to nie przerażające? Możemy to zmienić!

2. Akcja sadzenia drzewek - przewidziana na XI 2019 - chcemy dosadzić drzewka w utworzonej w latach ubiegłych alei klonów. W listopadzie w ramach projektu zorganizowany zostanie też warsztat przyrodniczy nt. rozpoznawania drzew i ich roli w ekosystemie oraz w zmianach klimatycznych. Każdy wie jak wygląda dąb czy kasztan, ale czy rozpoznacie topolę, lipę czy grab? Jeśli nie to najwyższy czas by to zmienić :) Zapraszamy serdecznie głównie dzieci od 6 do 12 lat. W czasie warsztatu zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami.

3. Akcja tworzenia ekologicznego muralu na budynku schroniska szkolnego w Chwałowicach. Projekt muralu autorstwa Państwa Eli i Waldka Czechów to ogromne malowane drzewo, z dużą ilością ceramicznych ptaków, które będziemy własnoręcznie wykonywać w pracowni ceramicznej Tutubi. Warsztaty ceramiczne są przewidziane w okresie od I do V 2020. Będziemy Państwa informować na bieżąco. Która chwałowicka rodzina pragnie mieć swojego, własnoręcznie wykonanego ptaka na ścianie schroniska? Akcję zakończy uroczyste odsłonięcie muralu, które planowane jest na początku czerwca 2020r. Będzie się działo i będzie pięknie.

Na tej stronie będziemy informować o naszych działaniach, publikować materiały i zdjęcia.

                                 Zapraszamy, przyłączcie się Państwo do nas!12 września - odsłoniliśmy ekoMural!!

W sobotę 12 września zaprosiliśmy na godz. 18:00 na długo oczekiwane, uroczyste odsłonięcie naszego Eko-muralu.

Jest to pierwszy w Gminie mural ceramiczno-malarski, a do tego wykonany w całości przez mieszkańców Chwałowic.
Pomysłodawcą stworzenia muralu jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji Chwałowic, które uzyskało grant z Fundacji Orlen ''Moje miejsce na ziemi'' na realizację projektu.
Mural wykonali artyści-plastycy, mieszkańcy Chwałowic - Państwo Elżbieta i Waldemar Czech, którzy wiele godzin stojąc na rusztowaniach, własnoręcznie drzewo malowali.
Ceramiczne ptaki - ponad 80! - zostały wykonane przez mieszkańców Chwałowic - dzieci i rodziców - według własnego pomysłu w pracowni ceramicznej Tutubi pod okiem Arniki Wiatrowskiej.
Gmina Jelcz-Laskowice specjalnie z okazji powstawania muralu odnowiła nam elewację budynku schroniska szkolnego.

Mimo trudnego okresu pandemii udało nam się projekt zrealizować w całości - sprzątanie Chwałowic, sadzenie drzewek i warsztat przyrodniczy o drzewach, no i wreszcie warsztaty ceramiczne i malowanie drzewa - działo się dużo, a za nami wiele tygodni wspólnej pracy. Efekt jest zniewalający! Musicie to Państwo zobaczyć.

Drzewo pomieści dużo więcej ptaków, więc jeśli ktokolwiek jeszcze jest chętny do własnoręcznego wykonania ptaka z gliny, prosimy o kontakt.

Dzięki uprzejmości MGCK JL wieczór uświetnił koncert zespołu FORTET & Mili Morena. Gorące, kubańskie rytmy, smaczne ciasta, pięknie podświetlony mural. Jesteśmy dumni!


Oto ciekawa relacja ''Jelcz-Laskowice TV'' z naszego wieczoru:

15.09.2020


ekoMural - prace wrą!

Mimo utrudnień związanych z COVID19 staramy się aktywnie pracować nad zaplanowanym muralem na CHKK, kolorowym drzewem pełnym ceramicznych ptaków!

Dobiega końca szkliwienie i wypalanie ptactwa. Każda rodzina mogła przystąpić do warsztatów i stworzyć swoje dzieło na ścianę budynku. Ptaki są piękne, kolorowe, zobaczcie Państwo sami:

10.07.2020


ekoChwałowice - mural i ceramiczne ptaki

Ruszyliśmy! Zgodnie z planem rozpoczęliśmy warsztaty ceramiczne, na których chwałowickie rodziny tworzą piękne ptaki:


Przypomnijmy: W ramach projektu ''ekoChwałowice'' tworzymy mural, ogromne malowane drzewo, na elewacji Schroniska Szkolnego.

Na drzewie umieścimy ceramiczne ptaki stworzone przez naszych mieszkańców. Ptaszki można podpisać, opisać, będzie to na długie lata świadectwo naszego chwałowickiego życia.

Tworzenie ptaków trwa. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani przyłączeniem się do tych prac, prosimy o kontakt pod adres: stowarzyszenie@chwalowice.org.

10.02.2020


ekoMural - ruszają przygotowania

Zgodnie z planem przystępujemy do realizacji projektu muralu proekologicznego finansowanego z grantu Orlenu ''Moje miejsce na Ziemi''.

Będzie to ogromne malowane drzewo, na elewacji Schroniska Szkolnego. Na drzewie umieścimy ceramiczne ptaszki. I my mieszkańcy Chwałowic mamy te ptaszki sami zrobić z gliny na warsztatach ceramicznych prowadzonych przez pracownię TUTUBI.

Na ceramicznych ptaszkach będzie można umieścić swoje imiona, więc drzewo z ptaszkami pozostanie na długie lata świadectwem naszego chwałowickiego życia.

Prosimy chętnych o zapisywanie się na warsztaty ceramiczne. Chętnie widziane są oczywiście dzieci (od 10 lat lub od 7 lat ale z Rodzicami).

Terminy warsztatów (etap I - lepienie z gliny):
    • 7 luty 18.00-20.00
    • 6 marzec 18.00-20.00


Terminy warsztatów (etap II - szkliwienie ptaszków-kolory):
    • 27 marzec 18.00-20.00
    • 3 kwiecień 18.00-20.00

Warsztaty będą się odbywały w Chwałowickim Klubie Książki.

Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy na stowarzyszenie@chwalowice.org.

20.01.2020


   ekoChwałowice - ulotka w Państwa skrzynkach

Nasi wolontariusze roznoszą obecnie do Państwa skrzynek ulotkę, na której podsumowaliśmy główne zasady postępowania z odpadami wokół nas. Jak generować ich możliwie mało, jak się z nimi obchodzić, jak świadomie nie zanieczyszczać świata. Proste zasady, zebrane jako 7 'R'. W zasadzie niby to wszystko wiemy, ale może nasza ulotka, powieszona gdzieś na lodówce, zdziała coś dobrego... :)

02.12.2019


ekoChwałowice - warsztat przyrodniczy

W piątkowy wieczór 29 listopada w naszym Chwałowickim Klubie Książki zgromadziła się młodzież zainteresowana tym, co w przyrodzie piszczy :) W ramach realizowanego projektu ''ekoChwałowice'' zaprosiliśmy dzieciaki w wieku 6-12 lat (choć nie tylko!) na spotkanie, którego tematem były drzewa wokół nas. Uczyliśmy się prawidłowo je rozróżniać, po liściach, owocach, itp. Dowiedzieliśmy się, które drzewa są gatunkami rodzimymi a które dotarły do nas nawet z najbardziej egzotycznej zagranicy. Był konkurs i leśne nagrody. Podobało się!

01.12.2019

   Klik numer: