''Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie''.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach podziałania 19.2
''Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność'' objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach Przedsięwzięcia IV Aktywna społeczność ''Dobrej Widawy'' - projekt grantowy


Ekoaleja - poznajemy, dbamy, chronimy

       Drodzy Mieszkańcy Chwałowic, wiosną 2018 realizujemy projekt ''Ekoaleja - poznajemy, dbamy, chronimy''. Ekoaleja powstaje wzdłuż ul. Długiej, malowniczej drogi łączącej naszą wioskę z Dębiną.

Projekt obejmuje:

1 - zakup i montaż 100 różnych budek lęgowych dla różnych ptaków, nietoperzy i orzesznic,
2 - zakup i montaż tablicy informacyjnej - stanie ona przy ulicy Długiej,
3 - zaprojektowanie i wykonanie dużego karmnika dla ptaków,
4 - zamówienie i zainstalowanie kamerki- obraz z karmnika będzie dostępny on-line na naszej stronie internetowej!
5 - przeprowadzenie 4 warsztatów edukacyjnych wraz z konkursami - w tym foto-konkursu,
6 - opracowanie broszury informacyjnej, planu tablicy, ulotek i plakatów,
7 - i w końcu dokarmianie ptaków w okresie zimowym - w wioskowym karmniku :)

Projekt musimy przeprowadzić do końca kwietnia. Będzie dużo pracy ale i przyjemności!

Czekamy na chętnych do pomocy, przyda się każda para rąk - na dowolnym etapie projektu.
         Dokarmiamy ptaki - oto obraz z naszej kamerki:


         Od stycznia 2018 uruchomiliśmy transmisję on-line z kamery skierowanej na nasz karmnik.

         Odwiedzają nas głównie:
                                    ATAK krogulca

         Nie wszystkie ramki są wypełnione - no właśnie - kto z Państwa ''złapie'' najładniejsze zdjęcie ptaka nowego gatunku w naszym karmniku? Prosimy o podsyłanie printscreenów*! :)

         * Printscreen czyli zrzut ekranu. Widząc ciekawy widok w karmniku prosimy nacisnąć na klawiaturze komputera przycisk ''Print Screen''. Następnie należy otworzyć pusty mail do nas i mając kursor w jego treści, nacisnąć równicześnie ''CTRL'' i ''V''. Do maila wklei się widok ekranu. Mail następnie trzeba do nas wysłać, resztą zajmiemy się my :)

         Link do zaawansowanego widoku z możliwością edycji / zapisu obrazu z kamery:EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Ptasia jadłodajnia''


Tym razem, 24 marca, Chwałowickim Klubie Książki spotkaliśmy się z Panią dr Magdaleną Moska, by dowiedzieć się wszystkiego o dokarmianiu ptaków. Był to trzeci z warsztatów organizowanych w ramach projektu ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Świadome dokarmianie pomaga naszym skrzydlatym sąsiadom przyżyć tudne, zimowe miesiące. Nieświadome potrafi zaszkodzić, nawet doprowadzić do śmierci ptaków.Pochodnym i bardzo ciekawym tematem okazały się wypluwki sów i zgromadzone w nich szczątki małych gryzoni. Najmłodsi uczestnicy warsztatów otrzymali prawdziwe sowie wypluwki i z zapałem wydobywali z nich małe kostki sowich ofiar. Podobało się!

26.03.2018


EKOALEJA - Konkurs fotograficzny

Na nasz marcowy konkurs wpłynęło 38 bardzo ciekawych prac. Prezentujemy je poniżej w losowej kolejności:REGULAMIN KONKURSU

05.04.2018


EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Odgłosy nocy, czyli w poszukiwaniu puszczyka''


25 lutego w Chwałowickim Klubie Książki przygotowaliśmy drugi warsztat edukacyjny organizowany w ramach projektu pn. ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Spotkanie rozpoczęliśmy pod lasem na Łaziszkach. Ruszyliśmy możliwie cicho w knieje, by posłuchać opowieści dr Magdaleny Moski o sowach, i nasłuchiwać pierwszych wiosennych sowich pohukiwań. W zasadzie w lutym ptaki te już rozpoczynają amory, teraz jednak temperatura (-9st!) nie zachęcała ich do aktywności. Pomimo specjalistycznego nawoływania, sowy nie odpowiadały.            

Druga część wieczornego spotkania odbyła się w naszym klubie książki. W cieple przytulnych pomieszczeń obejrzeliśmy wspólnie ''Sowy Polski'' - film miłośnika sów, Artura Tabora. Poznaliśmy wszystkie występujące u nas gatunki, ich przystosowanie do nocnego trybu życia, polowań, wychowywania potomstwa. Wiemy już jak brzmią nasze nocne drapieżniki, wrócimy w las nasłuchiwać i obserwować je już wkrótce.

25.02.2018


EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Te co skaczą i fruwają''


27 stycznia w naszym Chwałowickim Klubie Książki odbył się w pierwszy warsztat edukacyjny organizowany w ramach projektu pn. ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Podczas zajęć poznaliśmy różne gatunki ptaków oraz ssaków nadrzewnych zamieszkujących Chwałowice i Dębinę oraz nauczyliśmy się charakterystycznych cech morfologicznych, umożliwiających ich szybką i bezbłędną identyfikację. Zajęcia poprowadziła p. dr Magdalena Moska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.29.01.2018


Prace w EKOALEI wrą!

Powiesiliśmy 100 budek dla ptaków i małych ssaków

W ramach projektu zakupiliśmy budki dedykowane dla konkretnych gatunków ptaków (od małych sikor, po duże sóweczki, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb pełzaczy, kowalików, itp.). Oprócz tego powiesiliśmy w alei dębowej budki dla nietoperzy, orzesznic:


Karmnik gotowy!

Nasi mieszkańcy zbudowali i zamontowali także piękny, funkcjonalny karmnik. Wkrótce widok żywiących się w nim ptaków będzie transmitowany na żywo tu na naszej stronie.

18.01.2018