EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY. Międzypokoleniowa edukacja ekologiczna mieszkańców wsi Chwałowice i Dębina

       Drodzy Mieszkańcy Chwałowic i Dębiny, od wiosny 2018 realizujemy niniejszy projekt ekologiczny - ekoaleja powstaje wzdłuż ul. Długiej, malowniczej drogi łączącej nasze dwie wioski.

Cel projektu:
Celem projektu jest aktywizacja mieszkańców i przybliżenie problemów szeroko rozumianej ochrony środowiska poprzez zapoznanie uczestników z aktualnymi problemami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, a także zaznajomienie z aktualnym stanem lokalnej ornitofauny (skład gatunkowy ptaków) oraz częściowo teriofauny (nietoperze i ssaki nadrzewne).

W projekcie przewidziano następujące działania:
Działanie nr 1: opracowanie materiałów promocyjno – informacyjnych,
Działanie nr 2: działania proedukacyjne montaż 100 budek lęgowych,
Działanie nr 3: organizacja 2 tematycznych konkursów,
Działanie nr 4: innowacyjne opracowanie stanu lokalnej ornitofauny,
Działanie nr 5: organizacja 4 międzypokoleniowych warsztatów edukacyjnych.

Kwota powierzonego grantu: 9724zł
Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Przedsięwzięcia IV Aktywna społeczność Dobrej Widawy – projekt grantowy, PROW 2014-2020.
         Dokarmiamy ptaki - oto obraz z naszej kamerki:


         W styczniu 2018 uruchomiliśmy transmisję on-line z kamery skierowanej na nasz karmnik.

         Odwiedzają nas głównie:

                                    ATAK krogulca

         Nie wszystkie ramki są wypełnione - no właśnie - kto z Państwa ''złapie'' najładniejsze zdjęcie ptaka nowego gatunku w naszym karmniku? Prosimy o podsyłanie printscreenów*! :)

         * Printscreen czyli zrzut ekranu. Widząc ciekawy widok w karmniku prosimy nacisnąć na klawiaturze komputera przycisk ''Print Screen''. Następnie należy otworzyć pusty mail do nas i mając kursor w jego treści, nacisnąć równicześnie ''CTRL'' i ''V''. Do maila wklei się widok ekranu. Mail następnie trzeba do nas wysłać, resztą zajmiemy się my :)

         Link do zaawansowanego widoku z możliwością edycji / zapisu obrazu z kamery:EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Ptasia jadłodajnia''


Tym razem, 24 marca, Chwałowickim Klubie Książki spotkaliśmy się z Panią dr Magdaleną Moska, by dowiedzieć się wszystkiego o dokarmianiu ptaków. Był to trzeci z warsztatów organizowanych w ramach projektu ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Świadome dokarmianie pomaga naszym skrzydlatym sąsiadom przyżyć tudne, zimowe miesiące. Nieświadome potrafi zaszkodzić, nawet doprowadzić do śmierci ptaków.Pochodnym i bardzo ciekawym tematem okazały się wypluwki sów i zgromadzone w nich szczątki małych gryzoni. Najmłodsi uczestnicy warsztatów otrzymali prawdziwe sowie wypluwki i z zapałem wydobywali z nich małe kostki sowich ofiar. Podobało się!

26.03.2018


EKOALEJA - Konkurs fotograficzny

Na nasz marcowy konkurs wpłynęło 38 bardzo ciekawych prac. Prezentujemy je poniżej w losowej kolejności:REGULAMIN KONKURSU

05.04.2018


EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Odgłosy nocy, czyli w poszukiwaniu puszczyka''


25 lutego w Chwałowickim Klubie Książki przygotowaliśmy drugi warsztat edukacyjny organizowany w ramach projektu pn. ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Spotkanie rozpoczęliśmy pod lasem na Łaziszkach. Ruszyliśmy możliwie cicho w knieje, by posłuchać opowieści dr Magdaleny Moski o sowach, i nasłuchiwać pierwszych wiosennych sowich pohukiwań. W zasadzie w lutym ptaki te już rozpoczynają amory, teraz jednak temperatura (-9st!) nie zachęcała ich do aktywności. Pomimo specjalistycznego nawoływania, sowy nie odpowiadały.            

Druga część wieczornego spotkania odbyła się w naszym klubie książki. W cieple przytulnych pomieszczeń obejrzeliśmy wspólnie ''Sowy Polski'' - film miłośnika sów, Artura Tabora. Poznaliśmy wszystkie występujące u nas gatunki, ich przystosowanie do nocnego trybu życia, polowań, wychowywania potomstwa. Wiemy już jak brzmią nasze nocne drapieżniki, wrócimy w las nasłuchiwać i obserwować je już wkrótce.

25.02.2018


EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Te co skaczą i fruwają''


27 stycznia w naszym Chwałowickim Klubie Książki odbył się w pierwszy warsztat edukacyjny organizowany w ramach projektu pn. ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Podczas zajęć poznaliśmy różne gatunki ptaków oraz ssaków nadrzewnych zamieszkujących Chwałowice i Dębinę oraz nauczyliśmy się charakterystycznych cech morfologicznych, umożliwiających ich szybką i bezbłędną identyfikację. Zajęcia poprowadziła p. dr Magdalena Moska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.29.01.2018


Prace w EKOALEI wrą!

Powiesiliśmy 100 budek dla ptaków i małych ssaków

W ramach projektu zakupiliśmy budki dedykowane dla konkretnych gatunków ptaków (od małych sikor, po duże sóweczki, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb pełzaczy, kowalików, itp.). Oprócz tego powiesiliśmy w alei dębowej budki dla nietoperzy, orzesznic:


Karmnik gotowy!

Nasi mieszkańcy zbudowali i zamontowali także piękny, funkcjonalny karmnik. Wkrótce widok żywiących się w nim ptaków będzie transmitowany na żywo tu na naszej stronie.

18.01.2018