Biesiada ''Chwałowice od kuchni''
17.11.2018

Tradycją stało się już, że jesienią, na przekór chłodom i ciemnicy, spotykamy się w chwałowickiej świetlicy na wspólną kolację. Każdy przynosi swoje smakołyki, by razem zasiąść do stołu, pojeść, popić, po prostu pobiesiadować. Staramy się zapraszać do nas na ten wieczór lokalne, okoliczne zespoły ludowe, by posłuchać, ale i poruszać nóżką :)

Na biesiadzie od czterech lat do konkursów stają Państwa tematyczne potrawy. A także nalewki :) Zwycięzcy przez rok noszą zaszczytny tytuł mistrza w swojej kategorii.

W tym roku proponujemy kulinarny temat FASOLKA TO IDOLKA...
A KAPUSTA GŁOWA PUSTA!
Co Państwo na to?

Powiecie mieszanka wybuchowa! Jednak wszechobecna i zdrowa. Fasolka po bretońsku czy meksykańsku. Ale pewnie nie próbowaliście jeszcze smalcu z fasoli?
O kapuście pisał Brzechwa, piszemy i my. Biała, czerwona czy kwaszona, a może włoska, pekińska lub brukselska. Jaka lubicie najbardziej? Przygotujcie dobrą strawę i zgarnijcie tytuł za najlepszą potrawę.

Taki ogień ugasić pomoże jałowcówka albo miętówka... tudzież inna naleweczka domowa. Przynieście spróbować czym Wy sie ''leczycie''.

Już dziś zapraszamy do wspólnej zabawy, bądźcie z nami!

25.10.2018


14 października 2017 - sprzątaliśmy, biesiadowaliśmy!

Tym razem pogoda nie zawiodła. Bo różnie w poprzednich latach bywało :) W sobotnie, słoneczne przedpołudnie dużą grupą mieszkańców sprzątaliśmy naszą wioskę. Ok. 50 worków śmieci wylądowało w podstawionym przez ZGK J-L kontenerze. To dużo ale i mniej niż dotychczas, cieszymy się!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Wieczorem mieszkańcy spotkali się w świetlicy na dorocznej biesiadzie ''Chwałowice od kuchni''.

Tym razem kulinarny temat przewodni imprezy brzmiał:
''Ale pasztet!''

Do konkursu stanęły:
    - wszelkie pasztety i paszteciki: mięsne, warzywne, jajeczne i inne.
    - pieczywo - chleb, bułki, rogale, chałki i inne.
    - domowe nalewki.

Za potrawę roku 2017 uznano pasztet z chwałowickiego królika, dzieło pani Aliny Piwińskiej. Pani Alina triumfowała także w konkursie na nalewkę roku 2017, jej nalewka z szałwii wygrała bezapelacyjnie! W kategorii pieczywo zwyciężył chleb pani Korneli Matogi. Nagrodziliśmy także młody talent kucharski - Gabrysię Pawlak. Gratulacje!

Atrakcją wieczoru był występ zespołów ludowych Ratowiczanki oraz Świtezianki. Śpiewaliśmy razem ponad dwie godziny :) Śpiewali duzi i mali! Były pląsy, tańce i dobra zabawa!

   
15.10.2017


Sadzenie drzewek i ''Chwałowice od kuchni''

W sobotę 5 listopada 2016 r. spotkaliśmy się przed południem przy drodze do Jelcza-Laskowic by posadzić ufundowane przez Powiatowy Zarząd Drogowy sadzonki drzewek. 25 nowych roślin utworzy w przyszłości kolorowy szpaler osłaniający drogę od wiatru i pyłu z sąsiednich pól. Pogoda nas nie rozpieszczała ale daliśmy radę:

Wieczorna biesiada zgromadziła ponad 100 mieszkańców Chwałowic. Kulinarnym tematem przewodnim było w tym roku hasło ''burak kontra ziemniak''. Pośród przygotowanych pyszności wybraliśmy Chwałowicki Przysmak Roku 2016 - babeczki z nadzieniem buraczanym przygotowane przez Państwa Irenę i Andrzeja Zielińskich. Tytuł Chwałowickiej Nalewki Roku 2016 przypadł wiśniówce Pani Alicji Felińskiej. Wyróżniliśmy tego wieczoru także naszą młodą Nadzieję Kulinarną - Magdę Konarską. Gratulacje!

Nagrody w konkursie ufundowała w tym roku Pani Arnika Wiatrowska z Pracowni Ceramicznej TUTUBI.

Gośćmi specjalnymi naszej biesiady byli ''Gajkowianie'' - zespół ludowy z Gajkowa. Pośpiewali dla nas ale i zaprosili do wspólnej biesiadnej zabawy. Dziękujemy!

07.11.2016


7 listopada 2015 - sadzenie drzewek
i ''Chwałowice od kuchni''!

Dziękujemy za liczne przybycie na deszczowe sadzenie drzewek! Pogoda nie rozpieszczała ale udało się posadzić 20 pięknych klonów przy drodze do Jelcza-Laskowic.

         
         
         

Od 18:00 bawiliśmy się wspólnie na drugiej jesiennej biesiadzie ''Chwałowice od kuchni''.
Wielkie gratulacje dla zwycięzców: Chwałowickim Przysmakiem Roku 2015 ogłoszono chleb razowy z bakaliami Pani Wanda Bagińska. W konkursie na Nalewkę Roku 2015 zwyciężyła, podobnie jak przed rokiem Pani Krystyna Głowacka tym razem prezentując boską pigwówkę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, było pysznie, kolorowo i zdrowo!         
          08.11.2015


W 2014 roku połączyliśmy pierwszą biesiadę chwałowicką z akcją jesiennych porządków we wsi:

Jesienne sprzątanie Chwałowic za nami!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za udział w pracach porządkowych. 25-go października pogoda dopisała, mieszkańcy również! Zebraliśmy łącznie blisko 100 worków śmieci, mniej niż poprzednio, co wydaje się być dobrą wiadomością :)

Wieczorna biesiada zgromadziła nas, Chwałowiczan, przy stołach w barwach jesieni. Bardzo dziękujemy Państwu za zaangażowanie, wspaniałe wyroby, które przynieśliście. Dzięki nim dziś już więcej wszyscy wiemy o tym, jak wyglądają

          Chwałowice od kuchni

Gratulujemy zwycięzcom naszego konkursu: W kategorii CHWAŁOWICKI PRZYSMAK ROKU 2014 zwyciężyły wspaniałe pierogi Pani Danuty Zimnej. Za CHWAŁOWICKĄ NALEWKĘ ROKU 2014 uznaliśmy dereniówkę Pani Krystyny Głowackiej.

Trzeba przy tym podkreślić, że wszystkie Państwa pyszności: swojskie chleby, smalce, pasztety, ogórki, grzybki, konfitury, tarty, mięsa czy ciasta były rajem dla podniebienia :) Chcielibyśmy, by podobna jesienna biesiada oraz konkurs, stały się naszą chwałowicką tradycją.
A oto jak było - tak się bawiliśmy tego dnia:             

26.10.2014

   Klik numer: