20.12.2023


Mikołajki dla najmłodszych
już w sobotę 2 grudnia

Mikołajkowa Mafia dla nastolatków, jak pisaliśmy, już za nami. Teraz nasz brodaty gość czeka na najmłodszych!

W sobotę zapraszamy na 15:00 wszystkich wcześniej zapisanych do budynku Schroniska Szkolnego (ul. Szkolna 4), czyli do naszego Chwałowickiego Klubu Książki.

To tu naszych milusińskich zabawi przyjezdny teatrzyk, będzie pyszne gorrrące kakao, garść wspólnych zabaw i animacji.

Obok budynku, pod wiatą, szykujemy też bardzo mikołajowy nastrój. A żeby nikomu nie było zimno (bo zapowiadana jest na weekend prawdziwa zima!) dla rodziców organizujemy możliwość poczekania na dzieci w cieple, przy kawie i herbacie.

Czekamy na Was!

30.11.2023

III Maraton Treningowy
10 grudnia 2023 r.

Nasz niezmordowany Arek Tołłoczko zaprasza na leśną trasę, bo gdzie najlepiej kręci się maraton jak nie w Chwałowicach :)

Mówimy tym razem o pętli 13,35 km na tzw. Łaziszkach, na końcu naszej wsi.

Sprawy organizacyjne, zgłoszenie uczestnictwa - prośba o kontakt z Arkiem (tel. 607 057 169). Wiemy na pewno tyle:

''Start maratonu godz. 9:00.
Parking, start/meta, przepak-Łaziszki ul.Długa. Trasa-leśne i polne ścieżki okolic Chwałowic, Miłocic, Sątoku, Grędziny, Dębiny.
Dystans 42,2 km (wyrównanie 2,2km plus 3x pętla 13,35km). Pierwszą pętlę biegniemy wspólnie w celu rozpoznania i zapamiętania trasy. Maraton będzie uznany w przypadku ukończenia 42,2 km przez minimum trzy osoby. Każdy sam mierzy sobie czas i nie zatrzymuje zegarka na postojach. Wyniki będą podane do publicznej wiadomości pod warunkiem zgłoszenia na mecie dystansu i czasu.
Jest to wydarzenie treningowe, każdy powinien mieć ze sobą ulubione napoje i jedzenie (obowiązkowo termos z gorącą herbatą). Ze względu na długość pętli wskazane jest mieć picie ze sobą w czasie biegu. Samochody pełnią funkcję depozytu/przepaku.
Udział jest na własną odpowiedzialność. Będzie możliwość pobiegać w towarzystwie, zrobić dłuższe wybieganie w fajnym terenie, nabić startowe statystyki zerowym kosztem.
Mile widziane wcześniejsze zgłoszenie e-mail lub telefoniczne''.

21.11.2023


Ewelina Wyspiańska-Trojniarz
SPOTKANIE AUTORSKIE w CHKK
9 grudnia, godz. 18:00


Zastanawiało Was kiedyś, co popycha autora do napisania książki lub może czy my sami moglibyśmy pisać? Może zmagacie się z wypaleniem zawodowym i nic Wam się nie chce?

Gorąco zapraszamy Was do spotkania z Eweliną Wyspiańską-Trojniarz, mieszkanką Chwałowic, która niedawno wydała swoją pierwszą książkę o nazwie ''Rytuał krwi'' (więcej o książce po zeskanowaniu QR-kodu tu obok).

Podczas spotkania dowiesz się jak radzić sobie ze zniechęceniem i mieć jakąś odskocznię od codzienności. Przekonasz się, że pisać może każdy. Zrozumiesz też, jak budować korzystne nawyki oraz jak przebiega cały proces tworzenia książki.

A może masz już za sobą pierwsze kroki z pisaniem i zastanawiasz się, co dalej? Świetnie! Pozbieraj pytania, jakie zrodziły się w Twojej głowie i przynieś je na spotkanie :)

Jako pracownik korporacji autorka zmierzyła się z wypaleniem zawodowym, co było jednym głównych powodów, dla których zaczęła pisać. Chętnie podzieli się swoim przykładem.

     13.11.2023

                                                   Zapraszam - Sołtys Aleksander Dubielewicz

12.11.2023


Teatralne zaskoczenie
- spektakl improwizowany w CHKK

SOBOTA 25 LISTOPADA godz. 18.30

Grupę teatralną ''Pięterko'' poznaliśmy we Wrocławiu parę tygodni temu, i od razu wiedzieliśmy, że zrobimy wszystko by zaprosić ich do Chwałowic. Jesteśmy pewni, że i Państwu improwizacja w ich wykonaniu przypadnie do gustu.

Zwłaszcza... że występuje tam na scenie nasz kolega, sąsiad, Chwałowiczanin!

Teatr improwizowany to w wykonaniu ''Pięterka'' humorystyczna forma działań na scenie, gdzie główny temat jest jedynie zasugerowany tytułem czy plakatem, całość zachowań aktorów zależy jednak od tego jak ustawimy to my - widownia.

A więc ''Dziady'', acz chwałowickie. Dzieło wzniosłe ale może bardziej dziady spod sklepu.... To wszystko zależy on nas, drodzy Państwo!

Wstęp wolny lecz i tu improwizujemy: jak piszą aktorzy ''Niechaj dobra dusza wrzuci coś do kapelusza'' :) ZAPRASZAMY!

08.11.2023


Mikołajki dla najmłodszych
- ZAPISY

Jak co roku nasze Śnieżynki przygotowują dla chwałowickich dzieciaków niezwykłe spotkanie ze Świętym Mikołajem!

Tym razem impreza odbędzie się 24.11 dla młodzieży (roczniki 2010-2012) oraz 02.12 dla roczników do 2013.

Dla nastolatków szykujemy ulubioną ''mafię'' z elementami mikołajowymi oraz pizzowym poczęstunkiem. Najmłodszych z kolei zabawi przyjezdny teatrzyk, będzie pyszne gorrrące kakao i garść wspólnych zabaw, animacji.

Impreza odbywa się w budynku Chwałowickiego Klubu Książki (ul. Szkolna 4) oraz na terenach zielonych wokół i pod wiatą. Dla zmarźniętych rodziców organizujemy możliwość poczekania na dzieci przy kawie i herbacie.

W tym roku zamiast klasycznych paczek stawiamy na wspólną zabawę, profesjonalną ekipę teatralną trafiającą w gusta najmłodszych, wspólne gry i czas spędzony razem przez nastolatków.

Zapisy: Mail na adres stowarzyszenie@chwalowice.org. Zapraszamy!

07.11.2023


Chwałowicki Maraton Koleżeński
Cztery Pory Roku - JESIEŃ
5 listopada 2023


Tym jesiennym etapem kończymy serię czterech maratonów na chwałowickiej ''Pętli Zabieganych''. Choć kto nie zna Arka Tołłoczki ten mógłby pomyśleć, że w tym roku już na naszej trasie nie pobiegniemy... ;) Ale o tym wkrótce.

Na starcie Czterech pór roku - JESIENI stanęło 30 zawodników, z czego 15 ukończyło pełny dystans maratoński.

   

Zwyciężył tym razem Przemysław Gwizdalski z Oławy z czasem 3:38:20, pełne wyniki tutaj.

Gratulujemy wszystkim biegaczom - trasa była niełatwa ale daliście radę!

Sumaryczne wyniki całego cyklu 4 biegów podamy lada moment, Arek opracowuje :)

06.11.2023NaJEŻone Chwałowice - wraz z Funduszem Toyoty zabiegamy
o bezpieczeństwo na drodze

W ramach realizacji projektu ''NaJEŻone Chwałowice to bezpieczne Chwałowice'' finansowanego przez Fundusz Toyoty, na nowym odcinku głównej drogi asfaltowej w stronę Łaziszek stanęły 2 wyświetlacze prędkości. Od kilku dni kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą kontrolować z jaką predkoscią jadą i od razu wiedzieć czy jest to prędkość bezpieczna czy nie.


Solarne radary wyregulowano tak by zielona buźka pokazywała się przy prędkości do 50 km/h, kierowcy więc widząc buźkę czerwoną powinni natychmiast zdjąć nogę z gazu. Odcinek w bezpośredniej lokalizacji radarów ozdobiono plakatami dzieci z konkursu UWAGA JEŻE oraz jeżowymi rodzinami z drewna ''usiłującymi przejść na druga stonę ulicy''. Na tym nowym odcinku nie ma pobocza dla pieszych ani chodnika, dość wcześnie robi się ciemno, jest to niewątpliwie niebezpieczne miejsce, trzeba tam zachować szczególną ostrożność.

Dziękujemy Funduszowi Toyoty za możliwość zrealizowania takiej akcji i inwestycji - współpracujemy już od lat i niezmiennie cieszy nas wspólne inwestowanie w bezpieczeństwo i rozwój społeczności takiej jak nasza. Już dziś dziękujemy także Państwu - kierowcom, jedźmy przez Chwałowice rozważnie i bezpiecznie!

05.11.2023


Chwałowicki Maraton Koleżeński
Cztery Pory Roku - JESIEŃ
5 listopada 2023


Już w najbliższą niedzielę na chwałowickiej ''Pętli Zabieganych'' ostatnia, czwarta edycja tej całorocznej imprezy biegowej. Organizatorzy dopinają szczegóły a na liście startowej mamy już komplet zapisanych zawodników.

Zaprezentowano pamiątkowy medal, oraz jak wygląda komplet wraz z trzema poprzednimi medalami:

   

Jak zwykle zachęcamy do niedzielnego spaceru na trasę i pokibicowania koleżankom i kolegom biegaczom. Zawody ruszają o godz. 9:00 i potrwają do około 14:00.

Start, meta i punkt żywieniowy na ul. Polnej. Trzymamy kciuki za zawodników i wszystkich ZAPRASZAMY!

29.10.2023


Mariusz Szczygieł
w Chwałowicach!

ŚRODA 25 PAŹDZIERNIKA godz. 18.00

Z przyjemnością przychodzi nam zrelacjonować kolejne po dłuższej przerwie spotkanie z nietuzinkową postacią - reporterem, felietonistą, pisarzem - Mariuszem Szczygłem. Spotkanie w naszym Chwałowickim Klubie Książki, obiekcie, który wraca do swojej pierwotnej funkcji po półtora roku zawirowań związanych z wojną na Ukrainie i goszczonymi tu u nas Uchodźczyniami.

Mariusz Szczygieł oczarował nas dokumentnie. Poprowadził Chwałowiczan swą barwną, wesołą opowieścią przez Czechy - kraj który pokochał i który od lat obserwuje okiem reportera. Wspierając się ilustracjami z czeskich miast czy z tamtejszych czasopism pokazał nam co tkwi w duszach naszych południowych sąsiadów. Ciekawie zestawił cechy typowego Czecha z cechami typowego Polaka, zaprezentował wręcz smaczki relacji między Polakami a Czechami. Ubawiliśmy się przy tym momentami setnie, ale i do myślenia dało wiele porównań naszych dwóch narodów.

              

Nasz gość podpisywał po spotkaniu swoje książki. Oczywiście o Czechach - jak choćby ''Gotland'' czy ''Nie ma'' wyróżnione swego czasu nagrodami Nike. Całe spotkanie oraz owa część poświęcona autografom odbyły się w atmosferze wesołości, choć i nieskrywanej nuty podziwu dla Czechów - niedużego lecz prężnego narodu świetnie odnajdującego się od wieków w centrum Europy.

Spotkanie z Mariuszem Szczygłem było ostatnim wydarzeniem realizowanym w ramach projektu ''Chwałowicka Literacka Grywalizacja''. Dziękujemy serdecznie Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, z którym wspólnie przez parę miesięcy próbowaliśmy dotrzeć do Państwa z książką w różnej postaci. Warsztaty z wyklejankami Wisławy Szymborskiej, plenerowa gra literacka, konkurs Sleeveface i właśnie spotkanie z dobrym pisarzem - to nasze zrealizowane próby ożywienia książki w Państwa domach. Również dzięki Państwu na pewno to nam się udało! Cieszymy się i dziękujemy.

26.10.2023


Posprzątaliśmy Chwałowice...

W sobotę 21 października było 19 stopni i słońce - podobno rekord od 50 lat pomiarów. My tego dnia wioskowo pozbieraliśmy śmieci i zwieźliśmy w jeden punkt, skąd zabierze je ZGK J-L wspierający naszą akcję.

Śmieci nie jest dużo i to naprawdę cieszy. Wspominaliśmy wspólnie pierwsze sprzątania rozpoczęte w 2014 roku, gdy gromadziliśmy wielką ciężarówkę wszelkich odpadów, z oponami traktorowymi włącznie... :)

    ...oraz biesiadowaliśmy:

Po sprzątaniu zaprosiliśmy pod wiatę przy Schronisku na doroczną integrację - naszą biesiadę ''Chwałowice od kuchni.

Rybny temat tego spotkania okazał się niełatwy, trzeba powiedzieć że do konkursu na Przysmak roku 2023 wystawiliście Państwo nieco mniej potraw niż zwykle. Nadal jednak było pysznie - przeróżne wersje śledzi, past czy makaron z morszczukiem - każdy znalazł tu coś dla siebie.

Wspólne głosowanie wyłoniło zwycięzców: Przysmakiem roku 2023 ogłoszono ''Pstrągi z kopciuły'' Jana Sieczkowskiego, drugie miejsce zajęły ''Śledzie po sułtańsku'' Joanny Sidelnik.
Za Nalewkę roku 2023 uznano ''Limoncello'' Joanny Sidelnik, drugie miejsce przypadło wiśniówce Barbary Gajdy. Gratulacje!

22.10.2023WYBORY PARLAMENTARNE
15 października 2023
Wyniki w Chwałowicach

W niedzielę 15 października wybieraliśmy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu RP.

PKW opublikowała oficjalny protokół i wyniki głosownia z lokalu wyborczego w Chwałowicach (obejmującego sołectwa: Chwałowice, Dębina, Nowy Dwór z osadą Stanków, Piekary):

Frekwencja u nas: 79,26% (w całym kraju 74,38%)
Wyniki głosowania na kandydatów do Sejmu RP: Link PKW
Wyniki głosowania na kandydatów do Senatu RP: Link PKW

20.10.2023


Budżet Obywatelski 2024
- trwa głosowanie!


W tym roku zgłosiliśmy do Budżetu Obywatelskiego projekt na montaż lamp solarno-wiatrowych przy ulicy Wrzosowej w Chwałowicach.

Głosowanie odbywa się w dniach 16.10 - 10.11 tego roku. Dopuszczalne jest głosowanie elektroniczne oraz na papierowych kartach składanych następnie w Urzędzie Gminy.

Nasz projekt ma numer ''2''.

Zachęcamy osoby będące za pan brat z internetem do kliknięcia na link: GŁOSOWANIE i zagłosowania elektronicznie.
Do wszystkich pozostałych osób postaramy się dotrzeć z papierowymi formularzami głosowania. W razie czego prosimy o telefon lub sms do sołtysa: 781 549 397.

Postawiliśmy w tym roku na oświetlenie ul. Wrzosowej. To tam na nowym asfalcie bywa niebezpiecznie po zmierzchu, bo chodzą ludzie, jeżdżą rowery, a domów wkoło (więc i ruchu samochodowego) coraz więcej. Traktujemy to jednak jako początek, zapewne swego projektu doczeka się także oświetlenie na ulicach ''pisarzy'', tu jednak na dziś walczymy o asfalt, od tego zaczynamy.

W głosowaniu rywalizować będziemy z projektami Minkowic Oławskich i Wójcic. Potrzebna jest więc pełna mobilizacja i po prostu paręset głosów, bynajmniej nie tylko mieszkańców ul. Wrzosowej.

Zagłosować powinien każdy. Już dziś dziękujemy za zaangażowanie!

     17.10.2023


   Zespołowa Gra literacka


Za nami niedzielna, literacka zabawa, która mimo silnego wiatru odbyła się 15 października na terenach zielonych w Chwałowicach w ramach programu Chwałowicka Literacka Grywalizacja.

Na starcie stanęły oczytane drużyny, w sumie ponad 20 osób. Zadaniem drużyn było odgadnięcie 8 tytułów książek po 2 cytatach.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna w składzie: Magda, Adam, Olek i Mateusz Kowale z 14 punktami. Drugie miejsce Ex aequo drużyny w składach: Magda Moska, Asia Gajda i Dominika Otmar oraz Basia Gajda, Kornela i Zuzia Matoga z 13 punktami.

Czy było łatwo? Sami Państwo oceńcie - ile tytułów książek odgadlibyście po pierwszym cytacie? Cytaty na pierwszym zdjęciu w poniższej galerii.

                     
16.10.2023


Jesienne sprzątanie Chwałowic...

Zachęcamy więc Państwa do wspólnego posprzątania naszych okolic po sezonie letnim. W sobotę 21 października przygotujemy jak zawsze na przystankach worki i rękawice.

Zebrane odpady (w miarę możliwości posortowane) prosimy pozostawiać przy głównych, asfaltowych drogach: przy ul. Głównej, Szkolnej, Wrzosowej).

Naszą akcję wspiera ZGK J-L.

...oraz biesiada ''Chwałowice od kuchni"

Po sprzątaniu, od godz. 17:00 zapraszamy pod wiatę przy Schronisku na doroczną integrację wokół suto zastawionych stołów. Tej jesieni biesiada tematycznie skręca w kierunku potraw z ryb i szeroko rozumianych darów rzek, jezior i mórz.

Bardzo prosimy o przyniesienie swoich dań oraz trunków - jak zwykle wybierzemy spośród nich Chwałowicki przysmak roku oraz Nalewkę roku 2023.

     10.10.2023


Sleeveface - ubierz się w książkęChwałowicki konkurs fotograficzny zakończony! Ogłaszamy wyniki i wręczamy atrakcyjne nagrody!

Wpłynęło 26 prac i naprawdę niezwykle ciężko było wśród tylu ciekawych pomysłów wybrać te najlepsze.

Jury miało prawdziwy kłopot. Głosowało 15 bezstronnych sędziów, w tym m.in. przedstawiciele MGCK J-L i Gazety Powiatowej. Oceniający, nie znając oczywiście autorów prac, przyznawali za miejsce I-3 pkt, II-2 pkt i III-1 pkt. Ostateczne wyniki to:

1. ''Dziewczyna w rozsypce'' Mileny Tatarczuk (30 pkt),
2. ''Damy złotego wieku'' Anny Kowal (11 pkt),
3. ''Okrasa'' Katarzyny Wojtunik (10 pkt),
4. ex aequo ''Paulo Coelho" Alberta Wojtunika i ''Uczucia Oceaniczne'' Michała Wolskiego (po 9 pkt).

         

Dodajmy, że wszystkie prace dostały punkty. Poziom był bardzo wyrównany. Postanowiliśmy więc rozdać nagrody wszystkim uczestnikom naszej zabawy. Oto pozostałe prace konkursowe:

                                         

Wielkie gratulacje dla wszystkich Państwa! Podziękowania dla organizatorów i wspierającego nas w tej inicjatywie MGCK J-L.

09.10.2023


Odbiór elektroodpadów
08.10.2023


Budżet Obywatelski 2024
- lampy uliczne na ul. Wrzosowej


Drodzy Mieszkańcy, miło nam poinformować, że chwałowicki projekt do Budżetu Obywatelskiego na rok 2024 został zaakceptowany i dopuszczony do głosowania.

Głosowanie odbędzie się w dniach 16.10 - 10.11 tego roku. Dopuszczalne jest głosowanie elektroniczne oraz na papierowych kartach składanych następnie w Urzędzie Gminy.

Postawiliśmy w tym roku na oświetlenie ul. Wrzosowej. To tam na nowym asfalcie bywa niebezpiecznie po zmierzchu, bo chodzą ludzie, jeżdżą rowery, a domów wkoło (więc i ruchu samochodowego) coraz więcej. Traktujemy to jednak jako początek, zapewne swego projektu doczeka się także oświetlenie na ulicach ''pisarzy'', tu jednak na dziś walczymy o asfalt, od tego zaczynamy.

W głosowaniu rywalizować będziemy z projektami Minkowic Oławskich i Wójcic. Potrzebna jest więc pełna mobilizacja i po prostu paręset głosów, bynajmniej nie tylko mieszkańców ul. Wrzosowej. Pojawimy się u Państwa z kartami do głosowania, zagłosować powinien każdy. Już dziś dziękujemy za zaangażowanie!

04.10.2023


Mariusz Szczygieł
w Chwałowicach!


ŚRODA 25 PAŹDZIERNIKA godz. 18.00

Ciąg dalszy naszego projektu ''Chwałowicka Literacka Grywalizacja'', jaki realizujemy we współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, to powrót do spotkań z pisarzami, a konkretnie z niesamowitym Mariuszem Szczygłem w Chwałowickim Klubie Książki.

Mariusz Szczygieł - reporter, felietonista, pisarz non-fiction. Jego książki wyszły w 21 krajach. Laureat Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za ''Gottland'', która zdobyła także Nike Czytelników. Laureat podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za ''Nie ma'' (w wyborze jury i czytelników). Od 1990 r. związany z ''Gazetą Wyborczą''. Współzałożyciel księgarnio-kawiarni Wrzenie świata oraz wydawnictwa Dowody na Istnienie. Czechofil. Mieszka w Warszawie, ale jak mówi - jego dusza mieszka w Pradze. Autor bestsellerowego ''Osobistego przewodnika po Pradze".


Ilość miejsc ograniczona. Wstep wolny. Zapisy: stowarzyszenie@chwalowice.org.

     02.10.2023


Aktywna Pętelka
30 września 2023

Za nami ósma edycja naszej rodzinnej zabawy. Rano padało ale gdy stawaliśmy na starcie pogoda była jak na zamówienie. 16 drużyn pokonało 3,5 km trasy ze stacjami zadaniowymi, na mecie były rumieńce, pot i kolejka po cytrynową lemoniadę!

Zadania jak co roku nie przypominały tych, które uczestnicy już znali z poprzednich edycji. Dużo było ruchu ale i zadań sprawdziających wiedzę, logicznych czy zadań... ze słuchu :)

Na mecie po podsumowaniu punktów najlepsi okazali się Jaskiniowcy. Za nimi Sąsiedzi a na trzecim miejscu Rowerzyści. Ale trzeba przyznać że wszystkie drużyny punktowały świetnie. Wielkie gratulacje dla dużych i małych!

Pod wiatą czekał na wszystkich gorący poczęstunek - kiełbaski grilowane z dynią a także swojskie gofry z różnymi dżemami. Rozdaliśmy medale i nagrody, rozlosowaliśmy upominki dla wszystkich uczestników zabawy. Prelekcję o bezpieczeństwie na drodze przygotował i wygłosił także dla nas chwałowicki dzielnicowy, pan Marek Wychowaniec.

Link do dużej fotorelacji autorstwa Grzegorza Rojka tutaj. Dziękujemy zawodnikom i organizatorom za fajnie spędzone sobotnie popołudnie!

Sponsorami świetnych nagród w naszej zabawie byli: UMiG J-L, MGCK J-L, CSiR J-L oraz Studio Treningu EMS Michał Zagrodny.

30.09.2023


   Zespołowa Gra literacka


NIEDZIELA 15 PAŹDZIERNIKA godz. 16.00

W ramach projektu ''Chwałowicka Literacka Grywalizacja'', jaki realizujemy we współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, zapraszamy czytelników w każdym wieku na Zespołową Grę Literacką.

Zespoły mogą się składać od 3 do 5 osób. Zadaniem drużyny jest odgadnięcie tytułu książki po cytacie.

Gra odbędzie się na terenach zielonych schroniska w Chwałowicach, gdzie znajdziecie 8 stanowisk literackich. Każde stanowisko to inny tytuł książki. Na każdym stanowisku podane zostaną 2 cytaty z danej książki. Na odgadnięcie tytułu książki są 2 minuty po każdym odczytanym cytacie. Jeśli drużyna odgadnie tytuł po pierwszym cytacie - otrzymuje 2 pkt, jeśli po drugim cytacie to 1 pkt, jeśli nie odgadnie wówczas 0 pkt. Każda drużyna musi się zmierzyć ze wszystkimi 8 tytułami, podchodząc do wolnych stanowisk literackich w dowolnej kolejności.

Planujemy, że gra będzie trwała około 45 min.

WAŻNE REGUŁY:
       1. Gramy według zasad fair-play, uczciwie bazując na wiedzy swojej i członków drużyny.
       2. Drużyna może prowadzić dyskusje w obrębie swojej grupy w dowolny sposób. Każdy z członków grupy może zdobywać punkty podając prawidłową odpowiedź - zaliczają się one na poczet danej drużyny.
       3. Nie wolno korzystać z ŻADNYCH urządzeń elektronicznych - żadnych GOOGLE ani innych internetowych podpowiadaczy, czytników, telefonów. Liczymy na uczciwe współzawodnictwo.

Przewidujemy atrakcyjne nagrody.

Zapisy drużyn: stowarzyszenie@chwalowice.org

22.09.2023


Odbiór wielkogabarytów
i elektroodpadów


(elektroodpady pomiędzy 10 a 17 października, dokładna data wkrótce)

18.09.2023


Sleeveface - ubierz się w książkęNasz konkurs fotograficzny wyraźnie się rozkręca - spływają kolejne świetne prace, które publikujemy tu poniżej. Widząc duże zainteresowanie zabawą przedłużamy czas nadsyłania prac do 30 września!

O co w ogóle chodzi z całym tym SLEEVEFACE?

Otóż czekamy na Państwa zabawne fotografie z wkomponowaną w nie okładką książki, ulubionej lektury lub po prostu ciekawej graficznie obwoluty. Jest to część realizowanego przez nas projektu Chwałowicka Literacka Grywalizacja przy którym współpracujemy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury.

Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość! Zdjęcia należy przysyłać na adres stowarzyszenie@chwalowice.org. Zobaczcie Państwo jakie prace już powstały:

                                                   
14.09.2023


Uchwalono MPZP - tereny przemysłowe przy wjeździe do Chwałowic

Rada Miejska uchwaliła Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru ulic Folwarcznej/Mlecznej/ Chwałowickiej.

To 34 ha obsadzone dziś słonecznikiem, po lewej stronie przy drodze z Laskowic do naszej wsi.

Pisaliśmy o tym już wcześniej - w ocenie dużej grupy mieszkańców Chwałowic nie są to dobre wieści, przyzwyczailiśmy się do wiejskiego charakteru tych terenów. Niemniej miasto się rozwija, poszukiwane są nowe grunty inwestycyjne, a w studium opracowanym 20 lat temu przeznaczono te pola właśnie pod przemysł...

Czy przy naszej drodze do wsi zainwestuje spółka ''Jelcz'' (produkcja samochodów ciężarowych dla wojska), czy inny duży inwestor, niekorzystne dla nas pozostają następujące zapisy MPZP:
           - Dopuszczalna wysokość zabudowy: aż 15m (~ponad 5 pięter),
           - 30% zabudowy może mieć przy tym 22m,
           - Budowle i urządzenia bud. (kominy, silosy, suwnice...) mogą mieć 35m,
           - Dopuszczalny wskaźnik powierzchni zabudowy: aż 80%,
           - Pas zieleni izolacyjnej od strony półn-wsch: tylko 20m,

Z tymi zapisami próbowaliśmy polemizować, zarówno podczas dwóch wyłożeń projektu planu (maj i lipiec br.) jak i podczas samej sesji RM, na której plan uchwalano. Nie udało się jednak wpłynąć na powyższe parametry jakie dopuszcza autor planu, nie wszyscy radni podzialali nasze obawy w tej sprawie.

Czy podejmiemy dalsze działania odnośnie MPZP? Mieszkańcy na dziś naradzają się, czekamy też na decyzję spółki ''Jelcz'' co do lokalizacji jej rozbudowy.

13.09.2023


Dożynki Gminne 2023
w Minkowicach Oł.

W niedzielę 10 września, po trzech latach przerwy spowodowanej Covidem a potem wojną na Ukrainie, odbyły się Dożynki - święto plonów, pracowitych rolników, całych społeczności wiejskich.

Byliśmy tam i my! Uczestniczyliśmy w korowodzie dożynkowym zaskakując nieco naszą kolorową krową (która wbrew informacjom medialnym nie brała udziału w konkursie wieńcowym). Przygotowaliśmy też piękny, wypaśny domek dożynkowy a w nim smaczny poczęstunek dla wszystkich gości:

           
       

Najważniejsza wydaje się nam integracja dziesiątek naszych mieszkańców w trakcie przygotowywania naszego uczestnictwa w tym dożynkowym święcie. W tym roku nad wiankami, wypiekami, strojami, pracowali młodzi, średnio młodzi i seniorzy - cały przekrój naszych kochanych Chwałowic. I to jest największa wartość. Dziękujemy!

11.09.2023


Aktywna Pętelka
30 września 2023

Jak co roku, pod koniec września, szykujemy rodzinną grę terenową dla naszych mieszkańców i gości!

Proponujemy świetną formę aktywności na świeżym powietrzu. Startujemy 4-osobowymi drużynami (rodzinami choć niekoniecznie), w każdej drużynie musi być minimum dwoje dzieci.

Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie trasy 3,5 km - tzw. Chwałowickiej Pętli Zabieganych. Ale nie czas jest najważniejszy.

Na trasie przygotowujemy bowiem 10 stanowisk, na których każda drużyna musi wykonać określone zadania - sportowe, zręcznościowe, przyrodnicze, logiczne. Po przekroczeniu mety zliczamy uzyskane punkty i... mamy zdyszanych, rumianych zwycięzców!

Po zawodach (o 17:00) zapraszamy w okolice wiaty na tereny zielone - planujemy poczęstunek integracyjny (ognisko) połączony z wręczeniem nagród dla wszystkich uczestników ''Pętelki''. Przewidujemy też wspólne uczestnictwo w spotkaniu z Policją, o którym piszemy tu poniżej.

Zapisy na ''Pętelkę'': stowarzyszenie@chwalowice.org. Prosimy nie zwlekać, ilość drużyn ograniczona!

     06.09.2023


     06.09.2023


Spotkanie z Policją

Kontynuujemy realizację projektu ''NaJEŻone Chwałowice to bezpieczne Chwałowice'' jaki realizujemy z Funduszem Toyoty @FunduszToyoty - tym razem zapraszamy do nas przedstawicieli naszej jelczańskiej Policji.

30 września o 17:00 porozmawiamy na terenach zielonych przy CHKK o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na naszych drogach. Jak to widzą Policjanci, na co zwrócić uwagę by uniknąć drogowych zagrożeń, gdy natężenie ruchu nieuchronnie się zwiększa?

Zapraszamy, także dzieciaki - Policja przygotuje radiowóz do obejrzenia, będą gadżety zwiekszające bezpieczeństwo na drodze, itp!

05.09.2023


Dożynki Gminne 2023
w Minkowicach Oł.

Już w niedzielę 10 września zapraszamy do naszego chwałowickiego domku dożynkowego w Minkowicach.

Impreza rozpoczyna się mszą św. o 12:30 w tamtejszym kościele parafialnym.

W dalszej części odbędzie się korowód dożynkowy, wybory najpiękniejszego wieńca, część gastronomiczna oraz w finale koncerty, w tym Haliny Młynkovej.

Zachęcamy do udziału w dożynkowyn ceremoniale, także do przyłączenia się do przygotowań. Koordynatorka naszych działań - Monika (tel. 600 787 600).

01.09.2023


Chwałowicki Maraton Koleżeński
Cztery Pory Roku - LATO
20 sierpnia 2023


Letnia część chwałowickiej imprezy biegowej za nami. Było ekstremalnie gorąco, sucho i duszno, całkiem inaczej niż rok temu, kiedy lał deszcz i były kałuże po kolana. Prawdziwy maraton Lato.

W biegu wzięły udział 22 osoby, 8 pokonało dystans maratonu.

   

Zwyciężył Cezary Kupiński z Wrocławia z czasem 4:37:01, pełne wyniki tutaj.

Gratulujemy wszystkim biegaczom i do zobaczenia podczas edycji JESIEŃ! (05.11).


    
31.08.2023


Wyklejanki jak u Wisławy Szymborskiej

W sobotę 26 sierpnia wiata w Chwałowiach zamieniła się w pracownię Wisławy Szymborskiej. W ramach projektu ''Chwałowcka literacka grywalizacja'' jaki realizujemy z MGCK Jelcz-Laskowice, odbył się warsztat plastyczny Wyklejanki jak u Szymborskiej prowadzony przez pp. Elżbietę i Waldemara Czechów.

Dzieci i dorośli wykazali się dużym poczuciem humoru, powstały niesamowite prace, była super zabawa, a niektórzy załapali taką inspirację, że tworzą dalej - już w domu, z czego na pewno ucieszyłaby się nasza Noblistka.


Każdy uczestnik warsztatu otrzymał pocztówkę - kopię swojej pracy, z nową pieczątka Stowarzyszenia. Teraz można ją wysłać w świat. Oto relacja:

Dziękujemy bardzo organizatorom!

28.08.2023


Pierwsza pomoc - ćwiczenia!

Warsztaty udzielania pierwszej pomocy za nami.
26 sierpnia w ramach programu ''NaJEŻone Chwałowice to bezpieczne Chwałowice'' jaki realizujemy z Funduszem Toyoty @FunduszToyoty odbyły się ciekawe i ważne warsztaty udzielania pierwszej pomocy pozamedycznej.

W ramach współpracy warsztaty poprowadziła Ochotnicza Straz Pożarna z Jelcza-Laskowic. Nigdy nie za dużo takiej wiedzy. Można komuś uratować zdrowie i życie. Jak zatamować krwotok, zabezpieczyć złamanie, kiedy użyć hydrożele czy jak prawidłowo wykonać reanimację a nawet jak i kiedy użyć defibrylator.

To wszystko ćwiczyliśmy w sobotę przez ponad 2 godziny, strażacy z OSP zdołali zainteresować nawet najmłodszych, którzy chętnie robili opatrunki i dawali się bandażować. Strażacy, dziekujemy Wam serdecznie!

27.08.2023


Pierwsza pomoc - ćwiczenia!


Tego typu szkoleń nigdy nie za wiele. Bo kto jeszcze pamięta wszystko to, co pokazali nam strażacy w grudniu 2016 r. na podobnych ćwiczeniach z pierwszej pomocy przedmedycznej?


Zapraszamy na tereny zielone przy Schronisku Szkolnym 26 sierpnia, na godz. 18:00.

15.08.2023


Konkurs na plakat
''JEŻdżę bezpiecznie - uważam na JEŻE''


Wznawiamy nasz plakatowy konkurs. Dzieci! Pomóżcie nam zwrócić uwagę pędzącym kierowcom na te miłe kolczaste zwierzątka.

Wasze plakaty będą na pewno zauważone i niejeden rajdowiec zdejmie nogę z gazu ale ważne by tych plakatów było dużo.

Kto może pomóc jak nie wy? Na prace czekamy do 31 sierpnia. Dozwolona jest dowolna technika i format. Wystarczy wysłać zdjęcie plakatu na adres stowarzyszenie@chwalowice.org. Wszystkie plakaty zostaną wywieszone na głównej drodze w Chwałowicach i każdy kierowca je zobaczy. Będą oczywiście nagrody!

14.08.2023


Wyklejanki jak u Wisławy Szymborskiej

Jako że rok 2023 został nazwany przez Senat RP Rokiem Szymborskiej nie wypada żeby taki akcent nie pojawił się i w Chwałowicach.

Wykorzystując potencjał chwałowickich artystów plastyków Elżbiety i Waldemara Czechów, zapraszamy na warsztaty plastyczne pt. ''Wyklejanki jak u Szymborskiej'', na których wykonamy kartki pocztowe techniką kolażu, jaką lubiła bawić się poetka i włączymy się tak w wielkie świętowanie 100-lecia jej narodzin.


Będzie to ciekawe połączenie literatury ze sztuką. Warsztaty odbęda się 26.08.2023 (sobota) o godz. 12.00 - pod wiatą, która na ten dzień przekształci się w pracownię plastyczną. Warsztaty są organizowane przy współpracy z MGCK Jelcz-Laskowice w ramach projektu Chwałowicka Literacka Grywalizacja. Po warszatach odbędzie sie wernisaż prac.

Tematem przewodnim warsztatów będą wakacje. Może macie swoje ulubione zdjęcie z wakacji lub jakąś pamiątkę, którą chcielibyście umieścić w kolażu?

Ilość miejsc ograniczona. Zapisy mailem na stowarzyszenie@chwalowice.org.

05.08.2023


Konkurs fotograficzny Sleeveface - ubierz się w książkę


W ramach projektu Chwałowicka Literacka Grywalizacja jaki realizujemy przy współpracy z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury proponujemy Wam ciekawą zabawę z książką i fotografią.

Co to jest SLEEVEFACE?

Jest to kreatywna, zabawna fotografia osoby częściowo zakrytej przez okładkę książki, jakby wkomponowanej w okładkę...

Na czym polegać będzie konkurs?

Wybierz książkę z fajną, ciekawą okładką, a następnie wymyśl jak możesz/możecie się w nią wkomponować. Na pewno będzie potrzebna pomoc kogoś kto zerknie w obiektyw i dobrze to wszystko skadruje i zrobi pstryk, no ale właśnie o to chodzi żeby było trochę wspólnego śmiechu, zabawy, kreowania, burzy mózgów a w tym wszystkim oczywiście książki. Gotowy SLEEVEFACE wyślij na nasz adres emailowy stowarzyszenie@chwalowice.org

Czekamy na wasze prace od 15.08 do 15.09, opublikujemy na naszej stronie internetowej i wyłonimy zwycięzców. Będą nagrody. Liczymy na Waszą kreatywność i pomysłowość!

04.08.2023


Nasz kolejny ''Fundusz Toyoty''
- Kierowco zwolnij!


Może kierowcy wreszcie poczują, że tu w Chwałowicach po prostu muszą zwolnić...

Mamy szczęście już trzeci raz realizować nasz projekt w ramach konkursu Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''.

Tym razem postawiliśmy na bezpieczeństwo na drodze a projekt nazwano ''NaJEŻone Chwałowice to bezpieczne Chwałowice - kierowco zwolnij''.

Bezpieczeństwo na drodze to jeden z głównych tematów jakimi żyje chwałowicka społeczność, temat ten powraca jak bumerang na chwałowickich forach. Fakt, że główna droga nie ma pobocza ani chodnika, w części jest nieoświetlona a kierowcy niestety pędzą przez wieś bez wyobraźni, napawa lękiem o dzieci i młodzież, często pieszo lub na rowerze przemieszczających się po wsi.


Projekt ubrano w jeżową oprawę aby wzmocnić przekaz i sprawić by temat został zauważony. Na naszej drodze w ciągu roku ginie mnóstwo zwierząt, również jeży. Poprzez jeże chcemy nagłośnić problem i poprawić bezpieczeństwo nie tylko tych miłych zwierząt, które wszyscy przeciez lubimy i podziwiamy, ale przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo nasze. Na czas projektu to będzie prawdziwie jeżowa wioska.

W ramach akcji przewidziano zamontowanie 2 solarnych wyświetlaczy predkości.

Mamy nadzieję, że kierowca, który przekroczy prędkość dozwoloną, widząc to na wyświetlaczu po prostu zwolni. W dużej większości to zwykle my mieszkańcy, śpiesząc się wciskamy gaz do dechy, teraz może zadziała aspekt psychologiczny - może wyświetlona prędkość nam to uświadomi. W ramach projektu przewidziano również dwa warsztaty - jeden na temat bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów na drogach, drugi z udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa na drodze. Będzie też konkurs na jeżowy plakat.

O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

02.08.2023


Rusza nowy projekt kulturalny!W ramach działania ''Jelczańska sieć kultury'' we współpracy z MGCK rozpoczynamy realizację projektu Chwałowicka Literacka Grywalizacja.

Projekt dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne 2023 i potrwa do 29 października tego roku.


Przewidujemy bardzo atrakcyjne i nietypowe wydarzenia związane z literaturą:
       1. Warsztaty plastyczne pt. Wyklejanki Szymborskiej,
       2. Konkurs sleeveface - ubierz się w książkę,
       3. Literacka gra rodzinno-zespołowa,
       4. Spotkanie z pisarzem.

Wypatrujcie Państwo informacji. Szczegóły wkrótce.

01.08.2023


Zakłady przemysłowe przy wjeździe do Chwałowic?

W UMiG trwają prace nad Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru ulic Folwarcznej/Mlecznej/Chwałowickiej. To 34 ha obsadzone dziś słonecznikiem, po lewej stronie przy drodze z Laskowic do naszej wsi. Dla przypomnienia - zakłada się przeznaczenie tego terenu pod inwestycje przemysłowe...

W maju wyłożono do wglądu pierwszą wersję projektu MPZP. Grupa mieszkańców Chwałowic uczestniczyła wówczas w dyskusji publicznej w urzędzie, zgłoszono formalnie kilka istotnych uwag do tego projektu. Część z tych uwag została uwzględniona, część nie.

Obecnie wyłożona jest do wglądu kolejna wersja projektu MPZP a dnia 27 lipca ponownie odbyła się dyskusja publiczna zorganizowana przez p. Burmistrza. Nadal jest kilka punktów spornych, powodujących, że z niepokojem patrzymy na ruchy urzędu. M.in.:
           - Dopuszczalna wysokość zabudowy: aż 15m (~ponad 5 pięter),
           - 30% zabudowy może mieć przy tym 22m,
           - Budowle i urządzenia budowlane (kominy, silosy...) mogą mieć 35m,
           - Dopuszczalny wskaźnik powierzchni zabudowy: aż 80%,
           - Pas zieleni izolacyjnej od strony półn-wsch: tylko 20m,
           - Dopuszczalne zaopatrzenie w ciepło w oparciu o paliwa stałe,
           - itp.

Projekt jest dostępny na stronie BIP naszego urzędu gminy. Link tutaj.

Na tym etapie można jeszcze składać uwagi do wyłożonego dokumentu, termin mija 25 sierpnia. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w procesie opiniowania MPZP.

30.07.2023


Maszt telefonii komórkowej
- znamy prawdopodobną lokalizację

Po przeprowadzeniu w Chwałowicach i Dębinie zebrań wiejskich, wysłuchaniu mieszkańców, podjęto decyzję co do proponowanej lokalizacji masztu operatora P4 (Play).

W opublikowanym obwieszczeniu Burmistrza ( link ) wskazano działkę nr 218/1 w Dębinie:

Chodzi o działkę na tyłach dębińskiego cmentarza, od cmentarza w stronę dębu Słowianin. Zgodnie z obwieszczeniem zainteresowani mogą zapoznać się z materiałami sprawy oraz składać wnioski i uwagi kontaktując się z p. insp. Iwoną Domagalską (UMiG pokój 1, tel. 71-381-71-50).

     20.07.2023


Spłonął samochód

Kilka dni temu przy ul. Głównej w Chwałowicach doszło do samozapłonu i w efekcie spłonięcia samochodu osobowego.

Interweniowali strażacy, na szczęście nic się nikomu nie stało i straty to jedynie mienie właściciela leciwego pojazdu.

Przypominamy przy okazji: Jeśli w trakcie jazdy zauważysz, że silnik zaczyna się palić:
1/ Znajdź bezpieczne miejsce i zatrzymaj samochód.
2/ Przekręć kluczyk w stacyjce, by odciąć napięcie w obwodach elektrycznych i wyłączyć pompę paliwa.
3/ Wraz z pozostałymi pasażerami opuść pojazd. Gdyby ktoś miał problem z wydostaniem się na zewnątrz, pomóż.

Pamiętaj, że gaśnica samochodowa poradzi sobie jedynie z małym pożarem.
Gdy pasażerowie są już bezpieczni, a ogień nie zdążył się jeszcze rozprzestrzenić poza silnik, spróbuj go ugasić:

4/ Odbezpiecz gaśnicę.
5/ Podnieś nieznacznie maskę (zwykle wystarczy szczelina wynosząca ok. 10-15 cm).
6/ Ustaw gaśnicę w pozycji pionowej i włóż jej wylot w szczelinę.
7/ Naciśnij dźwignię, by zaaplikować pod maskę środek gaśniczy. Nie przestawaj, zanim butla nie będzie pusta.

W trakcie gaszenia pożaru pod żadnym pozorem nie otwieraj na oścież maski, gdyż dopływ powietrza roznieci tylko ogień.
Jeśli pożar jest duży, nie ryzykuj! Wezwij straż pożarną (998) i w bezpiecznym miejscu poczekaj na jej przyjazd.

10.07.2023


24 czerwca
- festyn w Chwałowicach!


Po kilkuletniej (!) przerwie udało się zorganizować nasz sołecki, czerwcowy festyn. Była to także realizacja pełnej atrakcji imprezy dla dzieciaków - z okazji zaległego Dnia Dziecka, ale także z okazji właśnie rozpoczętych wakacji!

Przygotowaliśmy szereg niespodzianek - były animacje, prace plastyczne w glinie i malarskie, były alpaki, były kramy z zabawkami, słodyczami, quady, strażacy ze swoim super-wozem, itp. Były mecze w piłkę dla najmłodszych i starszych miłośników futbolu.

Pojawił się też niesamowity, wielki balon - i możliwość wzniesienia się w wiklinowym koszu ponad nasze boisko trawiaste.

Panowie rozegrali tradycyjny już mecz w koszykówkę pomiędzy sołectwami Chwałowice i Dębina. Chwałowicom udało się wygrać 36-32, ale przypomnijmy, że poprzednio (w 2019 r.) to Dębina była zwycięska!

A potem... bawiliśmy się na parkiecie do późnej nocy!

                                             

26.06.2023


Spacer w EkoAlei

W piątek 23.06 o godz. 18:30 zaprasiliśmy wszystkich na sąsiedzki spacer po naszej EkoAlei.

Było to podsumowanie pięciu spotkań przyrodniczych, oficjalne zakończenie realizacji projektu realizowanego przez całą wiosnę tego roku.

Razem z dr Magdaleną Moską obejrzeliśmy wszystkie wspólnie zainstalowane tablice z infografikami. Jeszcze raz porozmawialiśmy o każdej z przedstawionych na tablicy grup zwierzaków.

Przy każdej tablicy zakręciło się koło fortuny i - przynacie, nie było przegranych :) - każdy miał okazję wygrać fajne, przyrodnicze pamiątki.

Dziękujemy wszystkim, dużym i małym, za udział w cyklu przygotowanych przez nas spotkań - jesteśmy pewni, że dziś już naprawdę dużo wiecie o dzielących z nami tutejsze lasy i łąki zwierzętach - ich trybie życia, zwyczajach, sposobach na przetrwanie.

25.06.2023


II treningowy Maraton Chwałowicki

Nasi biegacze nie mogą ustać w miejscu :) - zorganizowali kolejne wydarzenie biegowe w Chwałowicach - tym razem na świeżo wyznaczonej trasie - tak powstał Maraton Łaziszki!

18 czerwca sześciu biegaczy wystartowało na 3 pętle widoczne na mapie obok.

Pogoda dopisała, czego dowodzi galeria naprawdę pozytywnych zdjęć zamieszczona poniżej. Na mecie stawili się odpowiednio:

     1. Krzysztof Olański, 42,2km, 4:23:23
     2. Zygfryd Jurecki, 42,2km, 4:48:43
     2. Krzysztof Błaszczyk, 42,2km, 4:48:43
     4. Krzysztof Klim, 42,2km, 5:22:39
     5. Arkadiusz Tołłoczko, 42,2km, 5:39:46
     6. Marek Ożóg, 15,5km, 1:58:40

Organizator, Arek Tołłoczko, zapowiada już kolejne biegi długodystansowe w naszej wsi - zachęcamy do śledzenia FB i chwałowickiej strony!

                     

19.06.2023


Spacer w EkoAlei

W piątek 23.06 o godz. 18:30 zapraszamy wszystkich na sąsiedzki spacer po naszej EkoAlei.

Będzie to podsumowanie pięciu spotkań przyrodniczych, obejrzymy wszystkie tablice z infografikami.

Przy każdej tablicy zakręci się koło fortuny, uwaga: są nowe atrakcyjne gadżety! W tym zegary ścienne, zobaczymy kto będzie miał szczęście.

Zbiórka o 18:30 przy talicy z jeżem, róg ul. Głównej i Długiej. Czekamy na Was!

19.06.2023


II treningowy Maraton Chwałowicki

Nasi biegacze nie mogą ustać w miejscu :) i właśnie organizują kolejne wydarzenie biegowe w Chwałowicach - tym razem będzie to Maraton Łaziszki!

18 czerwca biegacze ruszą na trasę wytyczoną leśnymi drogami leśnictwa Łaziszki - pętla widoczna jest na mapie obok.

Organizator, Arek Tołłoczko, pisze: ''Start maratonu godz. 8:00, parking, start/meta, punkt odżywczy-Łaziszki ul.Długa. Trasa - głównie leśne i polne ścieżki okolic Chwałowic, Miłocic, Sątoku, Grędziny, Dębiny. 3 pętle plus wyrównanie do 42,2 km. Dystans według możliwości i ochoty, po 1 pętli (15,5km) lub 2 pętlach (28,9km). Wyniki będą podane do publicznej wiadomości pod warunkiem zgłoszenia na mecie ilości pokonanych pętli i czasu. Maraton będzie uznany w przypadku ukończenia 42,2 km przez minimum trzy osoby. Każdy sam mierzy sobie czas i nie zatrzymuje zegarka na postojach. Jest to wydarzenie treningowe, każdy powinien mieć ze sobą ulubione picie i jedzenie. Ze względu na długość pętli wskazane jest mieć picie ze sobą w czasie biegu. Udział jest na własną odpowiedzialność. Będzie możliwość pobiegać w towarzystwie, zrobić dłuższe wybieganie, nabić startowe statystyki zerowym kosztem. Mile widziane wcześniejsze zgłoszenie e-mail lub telefoniczne".

A więc kibicujemy! Powodzenia i małej ilości komarów na trasie! :)

16.06.2023


                    Zebranie Wiejskie
           6 czerwca 2023 r.
                - ustalenia

Sołtys i Rada Sołecka dziękują mieszkańcom za liczny udział we wtorkowym Zebraniu Wiejskim.

Zgodnie z ustaleniami publikujemy poniżej treść podjętej uchwały odnoszącej się do planów budowy masztu telefonii komórkowej w Chwałowicach:

    • Uchwała ZWChw/04/2023

08.06.2023


24 czerwca
- festyn w Chwałowicach!


Miło nam zaprosić Państwa na Festyn rodzinny! W sobotę po zakończeniu roku szkolnego bawimy się od 17:00 na terenach przy boisku w Chwałowicach. W programie wiele atrakcji, prośba o kliknięcie na plakat obok.

Pandemia i wojna sprawiły, że dawno festynu sołeckiego nie mieliśmy. Bądźcie Państwo z nami - wybawmy się za wszystkie te czasy!

     01.06.2023


             Zebranie Wiejskie
6 czerwca, godz. 18:30

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy wiejskiej (przy sklepie) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:00 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 18:30. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania tematy główne:
    • Proponowana lokalizacja budowy masztu telefonii komórkowej,
    • Budżet Obywatelski 2024 - projekt sołectwa Chwałowice.

     30.05.2023


Maszt telefonii komórkowej
przy boisku wielofunkcyjnym
w Chwałowicach?

Urząd Gminy wystosował do naszego sołectwa polecenie zwołania Zebrania Wiejskiego, by mieszkańcy mogli wypowiedzieć się na temat potencjalnej lokalizacji masztu w naszej wsi.

Chodzi o teren gminny bezpośrednio obok boiska wielofunkcyjnego. Operatorowi byłby wydzierżawiony obszar 12x12 m2:

Jako alternatywę urząd podał lokalizację przy świetlicy w Dębinie i tam również zostanie to poddane ocenie mieszkańców.

O dalszych poczynaniach będziemy Państwa informować.

24.05.2023


Lasy o zwiększonej funkcji społecznej - mamy to!

Nadleśnictwo Oława zaprezentowało obszary lasów wytypowane do pełnienia funkcji innej niż gospodarcza.

Podczas konsultacji społecznych, jakie odbyły się 23 maja w Bystrzycy, nasz p. Nadleśniczy Grzegorz Pietruńko ogłosił sześć lokalizacji terenów leśnych, które w nowym Planie Urządzenia Lasu na lata 2024-2033 będą lasami o zwiększonej funkcji społecznej. Zabiegaliśmy o to by i nasze lasy, a zwłaszcza te położone wewnątrz naszej wsi, zostały wpisane na tę listę. I udało się.

Lasy o zwiększonej funkcji społecznej to nowum, zarówno dla nas - okolicznych mieszkańców, jak i dla samych Lasów Państwowych. W pewnym uproszczeniu: wytypowany obszar lasu (zaznaczony na zielono - prośba o kliknięcie na mapkę powyżej) ma od 2024 r. nie stanowić źródła pozyskania drewna, ale być lasem przyjaznym społecznie i bezpiecznym dla do niego wchodzących. Cięcia w takim lesie ograniczą się do niezbędnego minimum (by właśnie jedynie zachować powyższe cechy), koniec z wycinką dużych obszarów czy choćby koniec rębni gniazdowych. Dolesianie jedynie naturalne. Stopniowe zmienianie się tych lasów w samokształtujący się pod względem różnorodności gatunków las mieszany.

To bardzo dobre wieści. Planujemy w niedługim czasie spotkanie w terenie z naszymi leśnikami - wspólny spacer po lesie, może ognisko. Porozmawiamy o powyższych zmianach. O spotkaniu będziemy Państwa informować.

23.05.2023


31 maja - koniec naboru wniosków
o dopłatę do wymiany pieca


Już tylko tydzień pozostał na złożenie wniosku do Burmistrza J-L o dotację na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca.

Zachęcamy do zainteresowania się tematem, wszystkie szczegóły dostępne po kliknięciu na pismo obok.

22.05.2023


Chwałowicki Maraton Koleżeński
Cztery Pory Roku - WIOSNA
14 maja 2023


Za nami drugi bieg z serii czterech maratonów na naszej trasie biegowej w Chwałowicach. Tym razem bez utrudnień pogodowych.

Cieszymy się, że przybyliście do Chwałowic. Wszyscy zapisani byli obecni, co do jednego, a nawet dopisało się jeszcze czterech. W sumie bieg ukończyło 24 osoby, w tym 11 pełen maraton.

   

Zwyciężył Jan Wojdanowski z Harcownika z czasem 3:49:56, pełne wyniki tutaj. Wszystkim gratulujemy i do zobaczenia podczas edycji LATO! (20.08).


    
16.05.2023


             Zebranie Wiejskie
23 maja, godz. 19:00

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy wiejskiej (przy sklepie) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:30 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 19:00. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania temat główny:
    • Przesunięcia w Funduszu Sołeckim w celu optymalnego wykorzystania środków (organizacja festynu wiejskiego).

     16.05.2023


Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Wilki! To o nich porozmawialimy na ostatnim z serii naszych warsztatów przyrodniczych.

Gościem w Chwałowickim Klubie Książki był - ku naszej wielkiej radości - p. Marcin Kostrzyński. Miłośnik przyrody znany szeroko w internecie jako ''Marcin z lasu'' - słynący z materiałów filmowych i książek o zwierzętach polskich kniei. Opowieści pana Marcina o wilkach, ale też np. dzikach, to majstersztyk sam w sobie i naprawdę trzeba było tego posłuchać!

Było więc o wilkach, jak żyją, jaką strukturę społeczną tworzą, jak mądrymi są zwierzętami.

    

Na przykład jak uczą się i bawią młode wilczki. Bo to niezwykle ciekawe: oddzielnie bawią się samce i oddzielnie samice, któż by o tym wiedział jak nie nasz gość.

Usłyszeliśmy jak wilki mądrze selekcjonują swe ofiary, atakują jedynie chore sztuki a ze zdrowymi mogą w zasadzie spać w tej samej kwaterze!

Słuchaliśmy opowieści o sposobach na podglądanie czy nagrywanie wilków, anegdoty o bobrach czy dzikach. Blisko 2 godziny super historii o miłości do przyrody i do zwierząt naszych lasów. Pan Marcin odpowiadał cierpliwie na dziesiątki pytań młodych słuchaczy.

To była uczta dla wszystkich, którzy interesują się życiem lasu, zachodzącymi tam procesami, relacjami pomiędzy gatunkami, wpływem człowieka na cały ten leśny świat. Dziękujemy, Panie Marcinie!

        
15.05.2023


Budowa fabryki przy wjeździe do Chwałowic?

Informujemy, że zgodnie z zapowiedzią w terminie od 5 do 26 maja wyłożony jest do wglądu projekt Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla obszaru ulic Folwarcznej/Mlecznej/Chwałowickiej. Projekt - dla przypomnienia - zakłada przeznaczenie tego terenu pod inwestycje przemysłowe.

Projekt jest dostępny na stronie BIP naszego urzędu gminy. Link tutaj.

Dalsze kroki w procesie uzgadniania projektu:
1. Dyskusja publiczna: 17.05, godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w sali konferencyjnej.

2. Uwagi do MPZP można składać do 09.06 na piśmie do Burmistrza J-L, lub mailem na adres um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl podając w tytule ''MPZP Chwałowicka-Folwarczna''.


Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w procesie opiniowania MPZP.

10.05.2023


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości
(II kw.) oraz składkę spółek wodnych odpowiednio:

       -       w czwartek (11.05) - 19:00-20:00 (w CHKK)
       -       w poniedziałek (15.05) - 19:00-20:00 (w świetlicy)

                                                            Zapraszam - Aleksander Dubielewicz

     09.05.2023


Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Wilki! To o nich porozmawiamy na ostatnim z serii naszych warsztatów przyrodniczych.

Gościem w Chwałowickim Klubie Książki będzie p. Marcin Kostrzyński. Część z Was może go pamiętać, bo był u nas już w 2020 roku. Słynie na całą Polskę z materiałów filmowych i książek o zwierzętach naszych lasów. Opowieści pana Marcina o wilkach, ale też np. dzikach, to majstersztyk sam w sobie i naprawdę trzeba go posłuchać.

A wilki? Otóż podobno są w otaczających Chwałowice lasach. To zwierzęta bardzo ostrożne więc spotkać je praktycznie nie sposób. Wnikliwy obserwator znajdzie jednak ich tropy lub ślady leśnego ucztowania.

    

Porozmawiamy o tym, pan Marcin opowie o trybie życia wilków, rozwieje także niejeden mit czy legendę. Bo wilki to bardzo pożyteczni mieszkańcy lasu i warto żyć obok nich nie przeszkadzając sobie nawzajem.

                                          Zapraszamy!

05.05.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Tym razem zapuściliśmy się do świata MRÓWEK.

Podczas piątkowego spotkania pani Magda zabrała nas w tunele mrowiska.

Dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje niezwykła społeczność kastowa mrówek, z królową pielęgnowaną i karmioną przez tysiące robotnic. Z mrówkami - żołnierzami oraz tymi wyznaczonymi do dalekich od mrowiska wypraw.

Wiemy już co to jest kwas mrówkowy, groźny składnik jadu tych małych owadów.

Mówi się, że ktoś ''pracuje jak mrówka''. Dowiedzieliśmy się dlaczego. My też ciężko pracowaliśmy podczas warsztatów, choćby przy naszym ulubionym kole fortuny!:)

Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych, ostatnich już warsztatach z tej serii. Będzie ciekawie bo porozmawiamy o wilkach!

PS: Aha! W Alei Dębowej stanęła kolejna tablica, tym razem dotycząca oczywiście mrówek. Wykorzystajcie wiosenną pogodę i idźcie zobaczyć, infografika zawiera wiele super informacji i ciekawostek z życia mrowiska!

              
29.04.2023


27-go kwietnia Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zorganizowało w naszym Chwałowickim Klubie Książki spotkanie-warsztaty w ramach projektu ''Dom Kultury+''.

Jelczańskie MGCK zakwalifikowało się do ogólnopolskiego projektu działań pro-kulturowych, finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Pojawiły się środki na cele związane z kulturą, cele, które przy współpracy z MGCK mogą wykorzystać takie podmioty jak my - sołectwa.

              

Pracowaliśmy więc razem z sąsiadami z Dębiny, Nowego Dworu i Piekar, analizowaliśmy potrzeby związane z kulturą w naszych miejscowościach. O efektach poinformujemy niedługo, po kolejnych etapach prac.

28.04.2023


Budowa fabryki przy wjeździe do Chwałowic?

Drodzy Państwo, od początku roku trwa dyskusja na temat przygotowania gminnego terenu między Laskowicami a Chwałowicami, 34 ha gruntu przy ul. Folwarcznej/Mlecznej/Chwałowickiej, pod inwestycję przemysłową.

Dziś, jak Państwo wiecie, nieruchomością tą jest zainteresowana spółka ''Jelcz''. Gmina jednak pracuje nad ustaleniem Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) dla tego terenu myśląc szerzej - nawet jeśli ''Jelcz'' wybierze inną lokalizację, tutejsza działka będzie miała MPZP przemysłowy i pewnie szybko pojawi się tu przemysł innego inwestora (może nawet i bardziej uciążliwy niż ''Jelcz''?).

Dlatego uważnie śledzimy prace nad MPZP. Złożyliśmy do planu nasze wnioski, mające - na ile się da - zabezpieczyć nasze interesy. Teraz przychodzi moment wyłożenia planu i dyskusji publicznej nad nim. I tu uwaga na terminy:

1. Wyłożenie planu do publicznego wglądu: 05.05 - 26.05 w godz. 10:00-14:00 w Urzędzie Miejskim, pokój 1.

2. Dyskusja publiczna: 17.05, godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w sali konferencyjnej.

3. Uwagi do MPZP można składać do 09.06 na piśmie do Burmistrza J-L, lub mailem na adres um.sekretariat@jelcz-laskowice.pl podając w tytule ''MPZP Chwałowicka-Folwarczna''.


Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w procesie opiniowania MPZP. O przebiegu prac będziemy informowali.

27.04.2023Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach zaprasza na organizowane u nas i dla nas (a także dla sołectw Dębina, Piekary i Nowy Dwór) spotkanie w ramach projektu ''Dom Kultury+'' . Zapraszamy i my!

25.04.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Tym razem zapuszczamy się do świata MRÓWEK.

Zapraszamy dużych i małych. Pani Magda zabiera nas tym razem w tunele mrowiska. Dowiemy się jak funkcjonuje niezwykła społeczność kastowa mrówek, z królową pielęgnowaną i karmioną przez tysiące robotnic. Z mrówkami - żołnierzami oraz tymi wyznaczonymi do dalekich od mrowiska wypraw.

Słyszeliście o kwasie mrówkowym? To składnik jadu mrówek, dowiemy się i o tym.

Jak się domyślacie będą żywe mrówki, przyjrzymy się ich życiu i pracy.

Bo u mrówek życie to praca. Nie darmo mówi się, że ktoś ''pracuje jak mrówka''. O tym wszystkim porozmawiamy już w piątek. Zapraszamy do CHKK!

PS. Spotkanie kończy się spacerem w naszej EkoAlei (ul. Długa)!

25.04.2023


Wiosenne sprzątanie Chwałowic

W sobotę 22 kwietnia mieszkańcy Chwałowic uczestniczyli w akcji ''Dzień Ziemi'' pod patronatem Gminy Jelcz-Laskowice sprzątając naszą wieś. Pomimo stosunkowo nielicznej grupy zbierających (30-40 osób, w końcu jest nas już tysiąc!) posprzątaliśmy wyznaczone wcześniej miejsca. W rankingu Gminy pod względem ilości śmieci zajęliśmy ''dopiero'' 7 miejsce, co cieszy, jednak to wciąż o 125 worków i 2 opony za dużo.

A po godz 16:00 zebraliśmy się w naszej wiacie integracyjnej, aby doładować utraconą energię przy kiełbaskach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji i zapraszamy za pół roku na kolejną. Oby było nas więcej, a śmieci mniej. Sołtys, Rada Sołecka oraz zarząd Stowarzyszenia.

24.04.2023NaJEŻone Chwałowice - mamy to!

Dziękujemy Państwu bardzo za aktywne głosowanie na nasz projekt walczący o środki z Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''. Wygraliśmy! To dzięki Państwu na dzisiejszej gali nasi przedstawiciele mogli odebrać symboliczny czek na kwotę 25 tyś. zł.
Musimy podkreślić, że od lat doskonale nam się współpracuje z toyotowym funduszem. To Toyota pomogła nam sfinansować w Chwałowicach m.in. piec chlebowy, stół do teqball-a, wcześniej udało się razem zrealizować inne ekologiczne pomysły.

Tym razem postawiliśmy na bezpieczeństwo: jeży, ale także i nas, na naszych drogach.

Zwycięski projekt zakłada m.in. montaż w naszej wsi dwóch radarów z wyświetlaczami prędkości. Jeżdżąc wolniej mamy większą szansę bezpiecznie współdzielić drogę z innymi jej użytkownikami - pieszymi, rowerzystami, ale także zwierzętami, z których obecności jesteśmy przecież w Chwałowicach dumni. Przygotowujemy także szeroką akcję edukacyjną dla mieszkańców - by poruszać się naszymi ulicami wolniej i świadomiej, dla dobra nas wszystkich.

Kolejne informacje na temat realizacji projektu już wkrótce tu na stronie. Pozdrawiamy!

19.04.2023


Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Dzieje się, dzieje! Za oknami wiosna a my spotkaliśmy się w CHKK na arcyciekawym spotkaniu dotyczącym NIETOPERZY:

W piątkowy wieczór zawładnął naszym Klubem Książki pan Łukasz Iwaniuk – biolog, zoolog, chiropterolog, absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na Uniwersytecie Wrocławskim. Razem z nim klubem zawładnęły...... żywe, prawdziwe nietoperze!

Pan Łukasz nie tylko opowiedział nam o nockach, gackach, borowcach, karlikach i mroczkach. Po prostu nagle wyjął z przywiezionych transporterów te niesamowite zwierzątka i pokazywał jak chodzą po jego rękawiczkach, jak jedzą, jak rozglądają się nerwowo i już uruchamiają swoje echolokacyjne dźwięki!

Teraz tylko iść na naszą Aleję Dębową w pogodne, późne popołudnie czy wieczór i obserwować jak zwinne nietoperze przelatują wkoło polując na owady. To nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami i szkodnikami lasów i pól, super, prawda? W alei czeka na Was nowa tablica z infografiką o tych małych łowcach, zapraszamy!

                    
16.04.2023


Wiosenne sprzątanie Chwałowic


Zachęcamy więc Państwa do wspólnego posprzątania naszych okolic po zimie. W sobotę 22 kwietnia przygotujemy jak zawsze na przystankach worki i rękawice.

Zebrane odpady (w miarę możliwości posortowane) prosimy pozostawiać przy głównych, asfaltowych drogach.

Po sprzątaniu, od godz. 16:00 zapraszamy na tradycyjne już OGNISKO i integrację na terenach zielonych przy CHKK. Przygotujemy kiełbaski i dodatki.

Działamy w ramach szerszej akcji - ''Światowego Dnia Ziemi 2023'' - pod patronatem naszej gminy. To także konkurs na ilość zebranych odpadów i inne atrakcje. Tu szczegóły.

Zapraszamy!!!

     13.04.2023


Bezpłatne badania mammograficzne


12.04.2023


Wesołych Świąt!

Wszystkiego co najlepsze na Święta Wielkiej Nocy, wiosennych nastrojów, ciepłej, radosnej atmosfery, miłych spotkań z Najbliższymi oraz smacznego jajka
i mokrego Lanego Poniedziałku

                życzy Zarząd Stowarzyszenia
              wraz z Sołtysem i Radą Sołecką.

07.04.2023


Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Zapraszamy na kolejny spacer po naszej EkoAlei na ul. Długiej, gdzie sukcesywnie stawiamy kolejne infografiki.

Przed nami również nowy warsztat, tym razem o nietoperzach. Spotkanie poprowadzi p. Łukasz Iwaniuk – biolog, zoolog, chiropterolog, absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na Uniwersytecie Wrocławskim. Razem z przyjaciółmi zrealizował Wrocławski Festiwal Nietoperzy. Może i my taki zorganizujemy? Opowie nam o m.in. o nockach, gackach, borowcach, karlikach i mroczkach.

W Polsce jest aż 28 gatunków nietoperzy. Ciekawe jakie żyją u nas w Chwałowiach, czy mogą spokojnie zamieszkiwać nasze strychy? Wkrótce się dowiemy.

05.04.2023


Nowe ulice w Chwałowicach

Sypnęło nowymi nazwami ulic w naszej miejscowości. Rada Miasta i Gminy na ostatnich posiedzeniach podjęła uchwały o nadaniu nazw gminnym, chwałowickim drogom. I tak, mamy nasze nowe ulice: Lisia, Jelenia i Niedźwiedzia w rejonie ulic zwierzęcych, oraz Krokusowa w rejonie ulic roślinnych:
  

03.04.2023


Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

Dnia 12 kwietnia 2023 roku, o godz. 18:30 (19:00) w Chwałowickim Klubie Książki (budynek schroniska szkolnego, ul. Szkolna 4) odbędzie się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia.W porządku obrad przewiduje się:

  • Przedstawienie sprawozdania finansowego z działalności Stowarzyszenia w roku 2022,

  • Omówienie planów Stowarzyszenia na rok 2023,

  • Zmiany w statucie Stowarzyszenia,

  • Sprawy bieżące, dyskusja, wolne wnioski.

Na zebranie zapraszamy również osoby pragnące włączyć się w nasze działania.

04.04.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Za nami drugi warsztat przyrodniczy pt. ''Czy to żmija, czy zaskroniec?'' przeprowadzony przez dr Magdalenę Moskę.

Było bardzo ciekawie i na pewno każdy odróżni już żmiję od zaskrońca czy padalca. Zwłaszcza, że mogliśmy dokładnie przyjrzeć się tym zwierzętom w wersji wypreparowanej. Okazuje się, że w Chwałowicach mamy wszystkie 3 odmiany barwne żmij. No i oczywiście piękne zaskrońce. Rozglądamy się czy żyje tu gniewosz plamisty, ale pamiętajcie: żadnego pełzacza nie drażnimy, nie próbujemy złapać i przede wszystkim nie robimy krzywdy, to miłe i sympatyczne zwierzaki.

Frekwencja dopisała, koło fortuny się kręciło, na ulicy Długiej powstała nowa tablica z infografiką o wężach, koniecznie idzcie na spacer i obejrzyjcie, tam są wszystkie węże jakie widzieliśmy na warsztatach.

                                   
01.04.2023NaJEŻone Chwałowice - głosujemy na nasz projekt!

Do 9 kwietnia trwa wielkie głosowanie na projekty zgłoszone do Funduszu Toyoty ''Dobre pomysły zmieniają nasz świat''.


Oczywiście złożyliśmy swój projekt i my, gdyż od lat doskonale nam się współpracuje z toyotowym funduszem. To dzięki Toyocie mamy m.in. piec chlebowy, stół do teqball-a, wcześniej udało się razem zrealizować inne ekologiczne pomysły.

Tym razem postawiliśmy na bezpieczeństwo: jeży, ale także i nas, na naszych drogach.

We wrześniu 2022r. napisaliśmy projekt, którego zarys przedstawia folder obok. Teraz już tylko... GŁOSOWAĆ!

Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców o zagłosowanie na nasz pomysł pod tym linkiem: https://fundusztoyoty.pl/glosowanie/
Każdy głos się liczy - oddany z komputera, oddany z komórki. Jedno urządzenie to jeden głos. Do zabawy warto wciągnąć znajomych!

27.03.2023


Obwieszczenie - lokalizacja inwestycji celu publicznego

Realizując obowiązek informacyjny, na tablicy we wsi oraz w mediach społecznościowych Chwałowic publikujemy obwieszczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego w spr. ustalenia lokalizacji inwestycji: ''Budowa sieci gazowej średniego ciśnienia'' przez G.EN. Operator Sp. z o.o.

Szczegóły po kliknięciu na miniaturkę pisma obok.

14.03.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Przed nami drugi warsztat przyrodniczy pt.
''Czy to żmija, czy zaskroniec?''

Ktoś spotkał na drodze podczas spaceru pełzający zygzak, ktoś ma na kompoście długiego czarnego stwora z żółtymi plamami za ''uszami''... Czy wszystkie węże są jadowite, jak zachować się gdy zobaczymy żmiję? Te i inne zagadnienia dotyczące węży, żmij, zaskrońców i padalców omówimy na warsztatach przygotowanych przez dr Magdalenę Moskę.

Wkrótce odsłoniecie nowej tablicy z infografiką węży, z której również wiele możemy się nauczyć. Zapraszamy na spacer i na warsztat. Oczywiście KOŁO FORTUNY pójdzie w ruch! :)

14.03.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Warsztat o sowach i sóweczkach - kto nie był niech żałuje :)

Poznaliśmy te wspaniałe ptaki trochę bliżej. Kilka możemy usłyszeć nocą w naszych Chwałowicach, jest u nas puszczyk zwyczajny i sowa uszata.
Bardzo ciekawy warsztat przygotowała dla nas dr Magdalena Moska.

Najmłodszym uczestnikom najbardziej podobały się wypluwki sów - każdy mógł własnoręcznie zbadać takie wypluwki i zobaczyć pod mikroskopem co zjadła sowa - znaleziska były bardzo ciekawe. Były malutkie kosteczki, pazury, a nawet fragmenty czaszek.

Furorę zrobiło też KOŁO FORTUNY, każdy kto zakręcił - wygrał atrakcyjne drobiazgi.
Przy okazji warsztatu powstała pierwsza tablica z infografiką dotyczacą sów.

                                                              

13.03.2023


Podatki / melioracje

Drodzy Państwo, były sołtys Chwałowic będzie przyjmował wpłaty za podatek rolny, podatek od nieruchomości (I kw.) oraz składkę spółek wodnych odpowiednio:

       -       w poniedziałek (13.03) - 19:00-20:00 (w CHKK)
       -       we wtorek (14.03) - 19:00-20:00 (w świetlicy)
       -       w środę (15.03) - 19:00-20:00 (w świetlicy)

                                                            Zapraszam - Aleksander Dubielewicz

     09.03.2023


8 marca - Święto Kobiet!

Drogie Chwałowiczanki!

Z okazji Waszego Święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia, radości,
i pociechy z nas, facetów, Chwałowiczan! :)

                 Panowie z Chwałowic.

08.03.2023Odpady wielkogabarytowe
i elektroodpady

30.03 - Odpady wielkogabarytowe - Od rana odbierane sprzed posesji w Chwałowicach. Bez opon, elektroodpadów, ogólnie materiałów budowlanych: zdemontowanych drzwi, okien itp.

12.04 - Odbiór eletroodpadów Do ok. godz. 7:00 można je wystawiać przed posesję.

Zachęcamy do skorzystania.


07.03.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Przed nami warsztat o sowach i sóweczkach.

Wiele z nich możemy zobaczyć i usłyszeć w naszych Chwałowicach. Poznajmy je trochę bliżej. Bardzo ciekawy warsztat przygotowała dla nas dr Magdalena Moska.

Zapraszamy Państwa już w piatek 10.03.2023 o godz 18:00 do Chwałowickiego Klubu Książki (ul. Szkolna 4) na:

- prelekcję o sowach,
- wypluwki - ciekawe co wypluwają sowy, będziecie mogli sami to zbadać,
- film o sowach,
- niespodziankę dla dzieci: KOŁO FORTUNY. Kto nim zakręci to na pewno coś wygra!

W planie jest również spacer po naszej EkoAlei i odsłonięcie tablicy z infografiką o sowach. Będziemy nasłuchiwać, może uda nam się wyłapać jakieś huuu huuu, huuu huuuu :)

03.03.2023


Sołtys oraz Rada Sołecka wybrani

1 marca 2023 r. na Zebraniu Wiejskim wybrano p. Aleksandra Dubielewicza na Sołtysa Chwałowic.


Rada Sołecka w tej kadencji będzie działała w składzie:
       - Piotr Fulara,
       - Adam Kowal,
       - Bogusława Ozymko-Stępniewska,
       - Monika Piwińska,
       - Kornela Słoń-Matoga,
       - Iwona Szczerba,
       - Michał Wolski.             życzymy skuteczności i wytrwałości!

02.03.2023


Remont i poszerzenie
gminnego odcinka ul. Głównej

Trwają prace drogowe na odcinku 1 km ul. Głównej w stronę Łaziszek - od odbicia na Cichą do Leśnej. Asfalt w tym miejscu będzie miał 5 m szerokości, skończy się zjeżdżanie na pobocze by minąć inny samochód.

Na wysokości adresu Główna 81 powstanie wyniesiony przystanek autobusowy, co ma wpłynąć na bezpieczeństwo, spowodować, że ruch na nowej nawierzchni odbywać się będzie z przepisowymi prędkościami.

Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych z Brzegu. Koszt inwestycji: 974,3 tyś zł.

26.02.2023


Zmiana nazwy ulicy: z Melodyjnej na Rysią

Jakiś czas temu informowaliśmy o decyzji nazwania nowej ulicy mianem ''Melodyjna''. Właściciele tamtejszych działek uznali jednak, że mało kojarzy się to z lasem i odbiega od ich wyobrażeń. Co szanujemy, w końcu ma się tu nam wszystkim mieszkać możliwie idealnie i zgodnie z wyobrażeniami ;)

Nastąpiła więc zmiana, poparta ostatecznie uchwałą RM. Mamy ul. Rysią. Okoliczne ulice, jeśli powstaną, również będą nazywane odzwierzęco: Jelenia, Bobrza, Zajęcza, itp.

24.02.2023


Chwałowicki Maraton Koleżeński
Cztery Pory Roku - ZIMA
19 lutego 2023


Rozpoczęliśmy niniejszym cykl czterech maratonów na naszej trasie biegowej w Chwałowicach. W niełatwych, wietrznych i błotnistych warunkach na starcie stanęło 23 biegaczy, by w bardzo kameralnym gronie pozmagać się z dystansem 42 km i 195 m.
Na tym właśnie polega idea biegu koleżeńskiego - ma być nas niedużo, ma być inaczej niż na kilkutysięcznych imprezach, chodzi o dobrą zabawę w koleżeńskim gronie.

Mamy szczęście do jubileuszy - tym razem dla naszego gościa i kolegi, Jacka Rudego, był to 150-ty maraton w życiu. Nie obyło się więc bez pamiątkowej statuetki i miłej, małej uroczystości przygotowanej dla biegacza z numerem 1 :) Jeszcze raz gratulacje, Jacek!!!

Cały dystans maratoński przebiegło ostatecznie 16 osób. Oto pełne wyniki.

Do zobaczenia na naszej trasie biegowej już 14 maja na drugiej edycji imprezy! Zapisy przez ZMIERZYMYCZAS.PL - bądźcie z nami!

20.02.2023


1 marca 2023 r. - wybory sołtysa Chwałowic

Prosimy pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości (uprawnienia do głosowania będą weryfikowane przez pracownika UMiG).

     14.02.2023


Grant z fundacji ORLEN

Miło nam poinformować, że przystąpiliśmy do realizacji projektu pt ''Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!'', który otrzymał wsparcie finansowe wysokości 15000 zł z Fundacji Orlen. To juz drugi nasz projekt realizowany wspólnie z Fundacją.

W ramach projektu mamy zamiar zaprosić Państwa na wspólny, sąsiedzki spacer na naszą EkoAleję na ul. Długiej. Począwszy od lutego w każdym miesiącu bedziemy otwierać nową tablicę ze specjalną infografiką oraz organizować warsztaty przyrodnicze.

Dowiemy się z nich więcej o sowach, nietoperzach, mrówkach, wężach oraz wilkach a także w jaki sposób dbać o środowisko naturalne i żyć blisko i w zgodzie z naturą. Zapraszamy również dzieci i młodzież. Przewidujemy różne atrakcje. Już wkrótce pierwszy spacer i warsztat o sowach!

Dokumentacja naszych działań znajduje się w zakładce EkoAleja w menu po lewej stronie.

07.02.2023


Współpraca mieszkańców Chwałowic z Nadleśnictwem Oława

27 stycznia br. doszło w terenie do długo oczekiwanego spotkania przedstawicieli Nadleśnictwa Oława ze stroną społeczną naszej wsi, sołtysem oraz osobami reprezentującymi chwałowickie stowarzyszenie mieszkańców.

Jesteśmy miejscowością otoczoną pięknymi lasami Leśnictwa Łaziszki (podlegającego Nadleśnictwu Oława), w zasadzie pewnie większość z nas wybrała Chwałowice jako miejsce do życia właśnie ze względu na tutejsze lasy.

By lepiej więc rozumieć prowadzoną obok nas gospodarkę leśną, ale także by wspólnie chronić to co w lasach najcenniejsze, chcemy działać razem z Lasami Państwowymi: wspólnie dbać o las wokól naszej wsi, wspólnie edukować.

Chodząc po terenie pododdziału 210-i poruszyliśmy następujące kwestie:
    • Udział społeczności Chwałowic jako Zespołu Lokalnej Współpracy przy tworzeniu nowego Planu Urządzania Lasu (PUL) dla naszych terenów.
    • Zagospodarowanie leśnych terenów w samym środku naszej wsi, obok ul. Sportowej i boiska wielofunkcyjnego. Dziś to 3-hektarowy nieużytek ale planujemy wspólnie z leśnikami go zalesić, potraktować jako nowy, wzorcowy las tworzony od samego początku razem. Edukować przy tym jak las rośnie i jak zmienia się z wiekiem. Jakie zabiegi wykonuje się by rósł tak jak pownien. Część tych zabiegów chcemy wykonywać zresztą i my.
    • Ochrona pomnikowych drzew m.in. właśnie w pododdziale 210-i. Ale także ogólniej, na terenie otaczającego nas Leśnictwa Łaziszki.

Spotkanie oceniamy jako bardzo konkretne i pozytywne. O wspólnych przedsięwzięciach z leśnikami będziemy informować i oczywiście zapraszać, byście i Państwo działali razem z nami!

27.01.2023


                    Zebranie Wiejskie
         24 stycznia 2023 r.
                - ustalenia

Sołtys i Rada Sołecka dziękują mieszkańcom za liczny udział we wtorkowym Zebraniu Wiejskim.

Zgodnie z ustaleniami publikujemy poniżej treść podjętej uchwały odnoszącej się do planów budowy zakładów przemysłowych na terenach pomiędzy Chwałowicami a Jelczem-Laskowicami:

    • Uchwała ZWChw/02/2023

25.01.2023


WOŚP-owym autobusem na finał akcji!

Już w niedzielę wielki finał WOŚP! W CSiR J-L cały dzień będzie zabawa - koncerty, występy, wielki bufet z poczęstunkami, ciastami, itp. Organizatorzy przygotowali w tym roku niespodziankę: specjalny WOŚPOBUS zwożący chętnych na finał, a potem rozwożący do swoich miejscowości.

Po kliknięciu na autobus zobaczycie Państwo pełny rozkład jazdy tego odlotowego autobusu. Dla nas jednak istotne, że na finał można nim ruszyć spod chwałowickiego sklepu o 14:43, wraca zaś spod CSiR do nas o 21:25. Przejazd jest bezpłatny.

Przypominamy, że w sobotę gromadzimy w świetlicy przy sklepie ciasta. Zapraszamy serdecznie do wsparcia Orkiestry i przyniesienia blaszki czegoś pysznego, co zamieni się w gotówkę na kiermaszu i zasili skarbonkę WOŚP.
W świetlicy czekamy na Państwa od 16:00 do 18:00. Siema!

24.01.2023


29 stycznia - gramy w finale WOŚP!

Tak, Drodzy Chwałowiczanie, mamy i my szansę dołożyć naszą wspólną cegiełkę do tej szczytnej akcji prowadzonej przez Jurka Owsiaka.

W 31-m finale, jak i w poprzednich, w CSiR J-L chcemy przyłączyć się do kiermaszu ciast. Jesteśmy w tym dobrzy, oooo tak!

Ostatnimi laty gromadziliśmy ponad 20 blach ciast od Państwa, kroiliśmy i sprzedawaliśmy. Dzięki temu grube setki złotych zasilały skarbonki Orkiestry.
To najwspanialszy dar, jaki możemy złożyć tego dnia!

Bardzo prosimy o podobne wsparcie i tym razem. W sobotę 28.01, w godzinach popołudniowych, będziemy zbierać ciasta w świetlicy przy sklepie. Tam też ciasta będą krojone i przygotowywane na kiermasz.

Zachęcamy też oczywiście do odwiedzenia naszego stoiska na samym kiermaszu. Planujemy oprócz ciast serwować tam dobrą kawę, by przyciągnąć do nas hojnych kupujących.

Działajmy! Pomagajmy! Siema!!!

12.01.2023


             Zebranie Wiejskie
24 stycznia, godz. 18:30

Sołtys i Rada Sołecka zapraszają mieszkańców na zebranie do świetlicy wiejskiej (przy sklepie) w Chwałowicach.

Pierwszy termin zebrania: godz. 18:00 (wymagane quorum). Drugi termin: godz. 18:30. W praktyce, by oszczędzić Państwu czekania, zapraszamy od razu na drugi termin.

W porządku obrad zebrania trzy tematy główne:
    • Sprawozdanie z działania sołectwa Chwałowice w 2022 r.,
    • Plany inwestycyjne, zadania do zrealizowania w bieżącym roku,
    • Budowa fabryki między Laskowicami (ul. Mleczna) a Chwałowicami.

     10.01.2023


Chodnik i wiata przystankowa zimową porą

Zakończyły się prace przy budowie chodnika oraz brukowaniu wiaty przystankowej za kapliczką. Porządkuje to teren na wprost sklepu, cieszy fakt, że czekając na autobus nie będziemy już stali w błocie.

09.01.2023


ZIMNaR 2023

rozpoczął się w Chwałowicach!

To już 15-ta edycja tego niezwykłego Zimowego Maratonu Na Raty. Podobnie jak w ostatnich kilku latach inauguracyjny etap wystartował na naszej chwałowickiej ''Pętli Zabieganych''.

8-go stycznia 2023 r. świeciło słońce i trasa nie była tym razem trudna. Odcinek 7 km pokonało ostatecznie 304 biegaczy i 40 kijkarzy. Najlepsi w swoich kategoriach okazali się odpowiednio: Wojciech Poparda (czas 25:54) i Alicja Sidor (31:42) a także Grzegorz Sierpiński (NW-48:22) i Grażyna Jędrysiak (NW-53:18).

Pełne wyniki dostępne są na ZMIERZYMYCZAS.PL.

Nasze dość wiekowe już rekordy trasy na dystansie 7 km póki co się utrzymały. Zaktualizowana tabela wszechczasów wygląda tak:

DATA IMPREZA DYSTANS M - ZWYCIĘZCA M - CZAS K - ZWYCIĘŻCZYNI K - CZAS
08-01-2023 ZIMNAR 2023 (I etap) 7000 m Wojciech Poparda 00:25:54 Alicja Sidor 00:31:42
18-12-2022 MARATON KOLEŻEŃSKI 42195 m Cezary Klincewicz 03:13:19 - -
21-08-2022 MARATON KOLEŻEŃSKI 42195 m Jan Wojdanowski 03:55:52 Katarzyna Rojek 05:06:32
09-01-2022 ZIMNAR 2022 (I etap) 7000 m Gabriel Pankała 00:25:35 Ewa Zendwalewicz 00:32:29
21-02-2021 ZIMNAR 2021 (I etap) 7000 m Gabriel Pankała 00:25:59 Anna Hnatiuk 00:32:49
05-01-2020 ZIMNAR 2020 (I etap) 7000 m Jan Wolański 00:25:38 Beata Podkowska 00:33:03
06-01-2019 ZIMNAR 2019 (I etap) 7000 m Dariusz Wróbel 00:26:22 Ewa Zendwalewicz 00:32:18
18-02-2018 ZIMNAR 2018 (VI etap) 7195 m* Bartosz Roskosz 00:24:53 Joanna Tomaszewska 00:31:26
12-02-2017 ZIMNAR 2017 (VI etap) 7195 m* Kamil Karbowiak 00:24:40 Katarzyna Biernacka 00:28:37
21-02-2016 ZIMNAR 2016 (VI etap) 7195 m* Bartosz Roskosz 00:25:23 Jolanta Miśtak 00:31:23
10-01-2016 ZIMNAR 2016 (I etap) 7000 m Bartosz Roskosz 00:24:49 Aleksandra Dziądziak 00:31:28
27-09-2015 IV BIEGI HARCOWNIKA 7000 m Bartosz Roskosz 00:25:17 Justyna Romanowska 00:31:46

Piękne galerie z tego biegu wystawili u siebie: Tomasz Pawlicki Fotografia Sportowa, Olawa24.pl oraz Zmierzymyczas.pl.

Dziękujemy i czekamy u nas na Zimnarowców już za rok!

09.01.2023


Ilu nas jest, Chwałowiczan?


Nie jest to wcale takie proste pytanie. Bo z której strony by nie spojrzeć, wychodzą zupełnie różne liczby. Zameldowanych osób jest w Chwałowicach iks, ale przecież nie wszyscy zamieszkali się meldują. Uprawnionych do głosowania... inna liczba (bo choćby brak tu młodych).

W deklaracjach śmieciowych w gminie - inna liczba. U proboszcza - inna liczba. Nie ułatwiają wyliczeń mieszkające lub pomieszkujące u nas osoby z Ukrainy. Jest lekki mętlik :)

Pewien obraz dają jednak opublikowane niedawno przez GUS dane z Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Według nich było nas podczas spisu 945 osób!

GUS podał następujące liczby mieszkańców w naszej gminie:

Dziś pewnie dobijamy już do tysiąca. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy drugą wsią w gminie pod względem liczby mieszkańców. Warto wspomnieć, że wzrost liczby mieszkańców jest u nas imponujący: trzy poPRLowskie spisy powszechne wykazały: 2002r. - 274, 2011r. - 473, 2021r. - 945 Chwałowiczan.

07.01.2023


Budowa fabryki przy wjeździe do Chwałowic

Drodzy Państwo, media społecznościowe obiegła właśnie informacja o sprzedaży gminnego terenu między Laskowicami a Chwałowicami, 34 ha gruntu przy ul. Folwarcznej/Mlecznej/Chwałowickiej.

Domysłów i internetowych teorii jest sporo. My z racji naszej lokalizacji mamy ''przyjemność'' wiedzieć nieco więcej o planach na to miejsce.

Chodzi o budowę dużego zakładu przemysłowego. Osoby zainteresowane zapraszamy na Zebranie Wiejskie, jakie odbędzie się we wtorek 24.01.2023 w chwałowickiej świetlicy przy sklepie o godzinie 18:30. Mamy nadzieję, że do tego czasu udostępnione już będą oficjalnie wszystkie informacje, a my będziemy mogli wspólnie zastanowić się nad naszym sołeckim stanowiskiem wobec tej inwestycji.

05.01.2023


ZIMNaR 2023

zaczyna się w Chwałowicach!

Kolejna, 15-ta już edycja niezwykłego biegu etapowego startuje na naszej trasie biegowej. W niedzielę 8 stycznia od godz. 11:00 spodziewamy się ponad 300 biegaczy i kijkarzy - zmierzą się oni na dystansie 7 km zaczynając i kończąc na ul. Polnej.

Czy będzie śnieżnie? Czy będzie słonecznie? Czy będzie niestety błotko? - Wszystko to już u nas było :) Czy ktoś pobije nasz rekord trasy? Odpowiedzi poznamy w niedzielę!

Klub Biegacza Harcownik, którego w organizacji tej imprezy jak zawsze mocno wspieramy, zaprasza jeszcze do zapisów na trasę ( link ).

My zaś zapraszamy wszystkich mieszkańców by wzdłuż chwałowickiej ''Pętli Zabieganych'' pokibicować naszym gościom!

02.01.2023


                Wcześniejsze informacje (2022)