''Chwałowice od Kuchni''

- to nasza coroczna, jesienna biesiada, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej wsi. Tradycja zapoczątkowana w 2014 r., pełna wspaniałych smaków, ludowej muzyki i ciepła. Co sezon podczas imprezy wybieramy CHWAŁOWICKI PRZYSMAK ROKU a także CHWAŁOWICKĄ NALEWKĘ ROKU. Niech się dzieje kulinarne święto, niech świetlica pęka w szwach, pachnie jadłem i huczy od muzyki!:)

Uwaga techniczna: W latach 2020 i 2021 nie mogliśmy zorganizować imprezy ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Za to jesienią 2022 wybawiliśmy się z nawiązką, także za dwa poprzednia lata!

W 2021 r. udało się uruchomić nasz wioskowy piec chlebowy, dopasowaliśmy się do lekko poluzowanych wówczas obostrzeń. Wyszło nam z tego super święto pizzy, dziękujemy za dobrą zabawę! Wszystkie szczegóły poniżej.''Chwałowice od kuchni''
czyli gorąca biesiada z gitarrrą :)

W sobotę 22 października 2022 r. najpierw posprzątaliśmy jesiennie naszą wieś, a następnie spotkaliśmy się przy biesiadnym stole.

Po dwóch sezonach, kiedy to pandemia krzyżowała nam biesiadne plany, wreszcie udało się zorganizować wspólną, tradycyjną już imprezę.

Tym razem motywem przewodnim uczty było hasło ''Zupy, kasze i gulasze niech rozgrzeją gardła nasze''!

Mieszkańcy przynieśli pod wiatę swoj wyroby - gorące i zimne (rozgrzewające!) dania. Częstowaliśmy się wszyscy, równocześnie głosując na najlepsze, naszym zdaniem, smakołyki. W efekcie zaszczyny tytuł Chwałowickiego Przysmaku Roku 2022 przypadł pysznej, ognistej zupie cebulowej z grzankami Andrzeja Zielińskiego. Za Nalewkę Roku 2022 uznano rzucającą na kolana pigwówkę Żanety Woty. Trzeba podkreślić, że wszystkie dania i trunki były prima sort! Brawo! Gratulacje!

Na biesiadzie udało się też nieźle pośpiewać - przy akompaniamencie gitary, akordeonu i skrzypiec. Zrobiło się naprawdę sympatycznie, gdy pośród piosenek biesiadnych, wojskowych, polskiego rocka czy szant, pod wiatą objawiły się niezłe talenty wokalne ale i wirtuozi złamanego mikrofonu :) Zabawa była przednia, wybrzmiały dziesiątki piosenek, chcemy kontynuować!

Dziękujemy za dobrą zabawę i... do kolejnej biesiady z gitarą!

24.10.2022Razem upiekliśmy 60 pizz!


9 października 2021r. o 17:00 rozpoczęliśmy wspólne pieczenie pizzy w naszym nowym piecu chlebowym.

Organizatorzy, a więc sołectwo i stowarzyszenie, przygotowali kule ciasta, sos pomidorowy i duuużo mozarelli. Mieszkańcy przynieśli swoje dodatki i ruszyła zabawa.

Cóż, musimy powiedzieć, że nie było łatwo. Piec nie nadążał piec :) A kolejka pizz do pieczenia rosła i rosła. W efekcie czekaliście Państwo długo, by móc delektować się swoją pizzą. Jest to dla nas nauka, 60 blach pizzy trochę nas przerosło :) Kolejne pizzowe spotkania musimy zorganizować nieco inaczej, myślimy nad tym.

Pozostaje mieć nadzieję, że udało się Państwu pogadać z sąsiadami, pośmiać, miło spędzić to sobotnie popołudnie. My obiecujemy poprawę ;) i pewnie niedługo znów zaprosimy pod wiatę i pod gorący piec.

11.10.2021
Biesiada
''Chwałowice od Kuchni''
16 listopada 2019


Nasza szósta biesiada zgromadziła duuuużą liczbę mieszkańców, cieszymy się, że zainteresowanie wspólnym jesiennym biesiadowaniem z roku na rok rośnie!

Tym razem kulinarnym hasłem imprezy było zdanie ''Dynia i cebula na biesiadzie hula!'' i chyba ten wybór przypadł Państwu do gustu.

Na stołach zagościły dyniowe przetwory i wypieki. Z kociołka dymiła smaczna zupa cebulowa, były tarty, kotleciki, ciasta, chleby, humus, babeczki, dżemy, soki, i... czego tam właściwie nie było!

Pojedliśmy, pobawiliśmy się, wybraliśmy Przysmak roku 2019. Zwyciężyła p. Irena Zielińska i jej tartaletki z karmelizowaną czerwoną cebulą i kozim serem. W tej kategorii wyróżniliśmy także najmłodszych uczestników konkursu: Zuzię Matogę, Hanię i Tosię Troska oraz Kacpra Piwińskiego. Podkreślić należy, że wszystkie dania były godne grzechu! :)

Stół biesiadny oferował także trunki, w konkursie na Nalewkę roku 2019 biesiadnicy nagrodzili ponownie p. Edwarda Świerka, mistrza nalewek i ogólnie ognistych smaków.

Działo się, działo!
Biesiadowanie uatrakcyjnił nam zespół ludowy ''Ratowiczanie''. Dziękujemy za wspólną zabawę!
18.11.2019


17 listopada 2018 - biesiada 'Chwałowice od kuchni'!

To już piąta, jesienna biesiada organizowana przez mieszkańców Chwałowic. Podobnie jak w poprzednich latach, w chłodny, dżdżysty, sobotni wieczór zasiedliśmy do suto zastawionych stołów by pobiesiadować i zabawić się :)

Kulinarny temat przewodni brzmiał tym razem 'Fasolka to idolka, a kapusta - głowa pusta!'. W wazach i półmiskach pojawiły się chwałowickie bigosy, pasztety, gołąbki, sałatki, pierogi, ba, nawet burgery!

W głosowaniu, za przysmak roku uznano tym razem pieróg kresowy p. Aliny Piwińskiej. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio p. Korneli Matodze (za fasolowe brownie) oraz p. Alicji Felińskiej (za pierogi z kapustą). Nagrodziliśmy też jak zwykle młode nadzieje kulinarne - Zuzię Kaczyńską i Hanię Troskę.
Nagroda w konkursie na nalewkę roku 2019 przypadła p. Edwardowi Świerkowi. Wyróżnienie otrzymała dodatkowo p. Teresa Zarczyńska. Gratulacje!Biesiadny wieczór spędzili z nami nasi goście - zespół 'Ratowiczanie'. Pośpiewaliśmy razem, potańczyliśmy. Sporo było śpiewania w temacie kapusty właśnie - a to dlatego, że Ratowiczanie zwyciężyli niedawno w konkursie śpiewaczym w Wojsławicach - 'Biesiadowanie w kapuście w stylu country'! Panie podczas śpiewu szatkowały u nas kapustę, było też bose gniecenie kapusty w beczce :) Dziękujemy, Ratowice!

... i ... do zobaczenia na biesiadzie za rok!

19.11.2018


14 października 2017 - sprzątaliśmy, biesiadowaliśmy!

Tym razem pogoda nie zawiodła. Bo różnie w poprzednich latach bywało :) W sobotnie, słoneczne przedpołudnie dużą grupą mieszkańców sprzątaliśmy naszą wioskę. Ok. 50 worków śmieci wylądowało w podstawionym przez ZGK J-L kontenerze. To dużo ale i mniej niż dotychczas, cieszymy się!
Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej akcji.

Wieczorem mieszkańcy spotkali się w świetlicy na dorocznej biesiadzie ''Chwałowice od kuchni''.

Tym razem kulinarny temat przewodni imprezy brzmiał:
''Ale pasztet!''

Do konkursu stanęły:
    - wszelkie pasztety i paszteciki: mięsne, warzywne, jajeczne i inne.
    - pieczywo - chleb, bułki, rogale, chałki i inne.
    - domowe nalewki.

Za potrawę roku 2017 uznano pasztet z chwałowickiego królika, dzieło pani Aliny Piwińskiej. Pani Alina triumfowała także w konkursie na nalewkę roku 2017, jej nalewka z szałwii wygrała bezapelacyjnie! W kategorii pieczywo zwyciężył chleb pani Korneli Matogi. Nagrodziliśmy także młody talent kucharski - Gabrysię Pawlak. Gratulacje!

Atrakcją wieczoru był występ zespołów ludowych Ratowiczanki oraz Świtezianki. Śpiewaliśmy razem ponad dwie godziny :) Śpiewali duzi i mali! Były pląsy, tańce i dobra zabawa!

   
15.10.2017


Sadzenie drzewek i ''Chwałowice od kuchni''

W sobotę 5 listopada 2016 r. spotkaliśmy się przed południem przy drodze do Jelcza-Laskowic by posadzić ufundowane przez Powiatowy Zarząd Drogowy sadzonki drzewek. 25 nowych roślin utworzy w przyszłości kolorowy szpaler osłaniający drogę od wiatru i pyłu z sąsiednich pól. Pogoda nas nie rozpieszczała ale daliśmy radę:

Wieczorna biesiada zgromadziła ponad 100 mieszkańców Chwałowic. Kulinarnym tematem przewodnim było w tym roku hasło ''burak kontra ziemniak''. Pośród przygotowanych pyszności wybraliśmy Chwałowicki Przysmak Roku 2016 - babeczki z nadzieniem buraczanym przygotowane przez Państwa Irenę i Andrzeja Zielińskich. Tytuł Chwałowickiej Nalewki Roku 2016 przypadł wiśniówce Pani Alicji Felińskiej. Wyróżniliśmy tego wieczoru także naszą młodą Nadzieję Kulinarną - Magdę Konarską. Gratulacje!

Nagrody w konkursie ufundowała w tym roku Pani Arnika Wiatrowska z Pracowni Ceramicznej TUTUBI.

Gośćmi specjalnymi naszej biesiady byli ''Gajkowianie'' - zespół ludowy z Gajkowa. Pośpiewali dla nas ale i zaprosili do wspólnej biesiadnej zabawy. Dziękujemy!

07.11.2016


7 listopada 2015 - sadzenie drzewek
i ''Chwałowice od kuchni''!

Dziękujemy za liczne przybycie na deszczowe sadzenie drzewek! Pogoda nie rozpieszczała ale udało się posadzić 20 pięknych klonów przy drodze do Jelcza-Laskowic.

         
         
         

Od 18:00 bawiliśmy się wspólnie na drugiej jesiennej biesiadzie ''Chwałowice od kuchni''.
Wielkie gratulacje dla zwycięzców: Chwałowickim Przysmakiem Roku 2015 ogłoszono chleb razowy z bakaliami Pani Wanda Bagińska. W konkursie na Nalewkę Roku 2015 zwyciężyła, podobnie jak przed rokiem Pani Krystyna Głowacka tym razem prezentując boską pigwówkę. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, było pysznie, kolorowo i zdrowo!         
          08.11.2015


W 2014 roku połączyliśmy pierwszą biesiadę chwałowicką z akcją jesiennych porządków we wsi:

Jesienne sprzątanie Chwałowic za nami!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za udział w pracach porządkowych. 25-go października pogoda dopisała, mieszkańcy również! Zebraliśmy łącznie blisko 100 worków śmieci, mniej niż poprzednio, co wydaje się być dobrą wiadomością :)

Wieczorna biesiada zgromadziła nas, Chwałowiczan, przy stołach w barwach jesieni. Bardzo dziękujemy Państwu za zaangażowanie, wspaniałe wyroby, które przynieśliście. Dzięki nim dziś już więcej wszyscy wiemy o tym, jak wyglądają

          Chwałowice od kuchni

Gratulujemy zwycięzcom naszego konkursu: W kategorii CHWAŁOWICKI PRZYSMAK ROKU 2014 zwyciężyły wspaniałe pierogi Pani Danuty Zimnej. Za CHWAŁOWICKĄ NALEWKĘ ROKU 2014 uznaliśmy dereniówkę Pani Krystyny Głowackiej.

Trzeba przy tym podkreślić, że wszystkie Państwa pyszności: swojskie chleby, smalce, pasztety, ogórki, grzybki, konfitury, tarty, mięsa czy ciasta były rajem dla podniebienia :) Chcielibyśmy, by podobna jesienna biesiada oraz konkurs, stały się naszą chwałowicką tradycją.
A oto jak było - tak się bawiliśmy tego dnia:             

26.10.2014