Ekosfera Chwałowice!

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i integracji Chwałowic otrzymało dofinansowanie na realizację projektu ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'' w ramach konkursu grantowego Fundusz Toyoty 2021 – ''Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat''.

Nasz projekt zakłada rozbudowę i zagospo- darowanie miejsca ogniskowego na terenie zielonym Schroniska Szkolnego w Chwałowicach - poprzez postawienie przy wiacie dużego pieca chlebowego wraz z grillem i wędzarnią, do tego nowe ławki i stoły, kosze do segregowania śmieci oraz stojaki na rowery (http://www.chwalowice.org/index.php?id=ekosfera).

Naszym celem jest zagospodarowanie terenu przy Schronisku Szkolnym, poprzez utworzenie miejsca zdrowej rekreacji wraz z miejscem do organizacji pikników, propagowanie zdrowego trybu życia poprzez zmianę złych nawyków żywieniowych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Projekt pozwoli na utworzenie ogólnodostępnego obiektu, w którym oprócz tradycyjnego placu zabaw i wiaty, będziemy mieli prawdziwy kompleks rekreacyjny z unikatową strefą zdrowego odżywiania, tradycyjnym piecem chlebowym i wędzarnią. Dzięki ekoSFERZE będziemy mogli przeprowadzać warsztaty zdrowego odżywiania, pieczenia tradycyjnego chleba (pełnoziarnisty), zdrowego grillowania (warzywa) i wędzenia (ryby) itp. oraz wspólnie przygotowywać różne zdrowe specjały.

Fundusz Toyoty – ''Dobre Pomysły Zmieniają Nasz Świat'' działa od 2011 roku, kiedy to fabryka Toyoty podjęła nową inicjatywę, mającą na celu zwiększenie zaangażowania TMMP w rozwiązywanie problemów i podniesienie poziomu życia lokalnej społeczności w formie Funduszu Toyoty. Poprzez wsparcie funduszu zachęca się wszystkie organizacje do podejmowania inicjatyw przyczyniających się do zmiany naszego najbliższego otoczenia. Projekt Stowarzyszenia na rzecz rozwoju i integracji Chwałowic znalazł się w gronie laureatów w dziedzinie ''Ekologia oraz sport i promocja zdrowego trybu życia''. Oto prospekt naszego projektu: PROSPEKT

Bardzo dziękujemy wszystkim Państwu za głosy w konkursie. I... do zobaczenia pod wiatą, przy pachnącym wypiekami piecu!

09.04.2021


Chwałowicka Pętelka i otwarcie pieca chlebowego

To już u nas tradycja, że w ostatnią sobotę września wyciągamy Państwa z domów na świeże powietrze. Tym razem zaprosiliśmy na dwa duże wydarzenia: doroczną ''Chwałowicką Pętelkę'' oraz oficjalne otwarcie naszego pieca chlebowego.

Pętelka to rodzinna zabawa typu biegi przełajowe - ze stacjami obfitującymi w zadania ruchowe i logiczne. Czteroosobowe drużyny rywalizowały u nas już szósty rok z rzędu. Zabawy było co nie miara, ma mecie różnice w wynikach były bardzo niewielkie. Zwyciężył tym razem ''DRIM TIM'' a po piętach deptały mu ''Odrzutowe Pszczółki'' oraz ''Szybkie Kurczaki''. Wielkie Gratulacje!

Po zawodach spotkaliśmy się pod naszą wiatą, by rozdać nagrody uczestnikom Pętelki, ale i by dokonać oficjalnego otwarcia nowiutkiego pieca chlebowego. Piec powstał dzięki fundacji ''Fundusz TOYOTY - dobre pomysły zmieniają nasz świat''. Przygotowany przez nas projekt "Chwałowicka EKOSFERA - jedz zdrowo'' zyskał aprobatę Toyoty i oto mamy piękny piec, łączący w sobie funkcję wędzarni, grilla, oraz komorę do wypieku pieczywa czy pizzy.

Otwarcia pieca dokonał wraz z nami pan burmistrz Romuald Piórko. Pośród wytwórców konkursowych chlebów jury wyłoniło laureatów: Agnieszkę Ciejkę, Joannę Sidelnik, Magdalenę Kowal oraz młodziutkiego Gracjana Fularę.

Biesiadowaliśmy do późna, próbowaliśmy świeżo wędzonych polędwic, swojskiego bigosu i innych dóbr wszelakich. Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, wielkie podziękowania także dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie imprezy mieszkańców!

Nie sposób też nie podziękować hojnym sponsorom, którzy wsparli naszą imprezkę: UMiG JL, Decathlon Korona, MGCK JL, CSIR JL, Termy Jakuba Oława.

Do zobaczenia przy naszym piecu! Do zobaczenia na Pętelce za rok!

27.09.2021


Pieczenie chleba - konkurs!

Tak jak pisaliśmy wcześniej, podczas imprezy związanej z otwarciem naszego pieca chlebowego, 25.09 od godz. 17:00 trwać też będzie konkurs na najlepszy chlebek pieczony tradycyjną metodą.

Oto regulamin konkursu.

Z uwagi na ograniczone miejsce w komorze pieca chlebowego oraz na dłuuugi czas wypieku chleba, postanowiliśmy, iż w konkursie mogą brać udział nie tylko chleby wypiekane w naszym piecu chlebowym ale i te upieczone wcześniej w domu, w piekarniku. Ważne by były pieczone własnoręcznie.

Kto będzie chciał upiec chleb w piecu, prosimy o zgłoszenie się wcześniej by zaplanować wypieki. Planujemy wsad o godz 14:00, 15:00 i 16:00. O 17:00 rozpocznie się uroczyste otwarcie naszego kompleksu piec/wędzarnia/grill oraz degustacja i rozstrzygnięcie konkursu.

Formularze zgłoszeniowe do konkursu (o których mowa w regulaminie) będziemy wypełniali na miejscu. O to się nie martwcie.

W konkursie przewidziane sa atrakcyjne nagrody. Zapraszamy!

20.09.2021


Aktywna Pętelka Chwałowicka
25 września, 15:00


To już VI edycja naszej rodzinnej gry terenowej!

Jest to świetna forma aktywności całej rodziny na świeżym powietrzu. Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie trasy 3,5 km - tzw. Chwałowickiej Pętli Zabieganych. Na trasie przygotowujemy stanowiska (około 10), na których każda drużyna ma wykonać określone zadanie. Zadania są różne - sportowe, zręcznościowe, przyrodnicze, logiczne.

Na mecie zliczane są uzyskane punkty. Zwycięskie 3 drużyny otrzymują pamiątkowe medale. Są też inne, bardzo atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy jak zwykle 4 osobowe drużyny (minimum 1 dorosły, minimum 2 dzieci). Jeśli rodzina jest 5 osobowa to też oczywiście może uczestniczyć w zawodach, po prostu punktujemy 4 osoby zamiast 5. Członkami drużyn nie muszą być osoby z jednej rodziny, mogą być to też koleżanki/koledzy. Dzieci od 5-6 lat już dadzą radę pokonać trasę bez problemu. Mniejsze mogą być wspomagane wózkiem czy rowerkiem.

Każda drużyna pokonuje trasę osobno, drużyny startują w odstępach 3 minut od siebie.

Na stanowiskach będą dostępne płyny dezynfekujące - prosimy dezynfekować ręce oraz zabrać ze sobą maseczki ochronne na wypadek konieczności kontaktu z inną drużyną.

Ilość drużyn niestety jest ograniczona - decyduje kolejność zapisów, dane na plakacie obok. Zapisujemy drużyny maksymalnie do 19.09.

Po sportowych zmaganiach, o 17:00, zapraszamy wszystkich pod naszą wiatę na piknik! Tu rozdamy nagrody, ale przede wszystkim oficjalnie uruchomimy nasz piec chlebowy i zaserwujemy z niego smakołyki: wędzonki, pieczone chlebki, grillowane warzywka, smaczne dodatki!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie chlebowym - szczegóły tu już za chwilkę :)


Piec powstał w ramach konkursu Toyoty - będziemy tego dnia bawić się na trasie pętelki, i przy piecu, razem z pracownikami tej bardzo przyjaznej nam firmy.

Zapraszamy!

     06.09.2021Budujemy piec chlebowy

W ramach projektu ''Chwałowicka ekoSfera- jedz zdrowo'', na który uzyskaliśmy dofinansowanie w ramach konkursu Fundusz Toyoty, powstaje przy naszej wiacie wielofunkcyjny piec chlebowy:

  

Przygotowujemy też nowe ławki, stoły, kosze na śmieci i stojaki rowerowe w okolicy miejsca ogniskowego przy CHKK. Prace wrą!Dziękujemy naszym mieszkańcom za pomoc! Huczne otwarcie pod koniec września - będziemy o tym Państwa informować.

25.08.2021Realizujemy projekt
Ekosfera - Jedz zdrowo!
dofinansowany z grantu Funduszu Toyoty

Prace trwają. Jak zwykle można liczyć na niezawodną społeczność Chwałowic. Uporządkowaliśmy teren, zostały wykonane cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów, dokonano nowych nasadzeń zieleni, rozebraliśmy stary rozpadający sie grill, przygotowaliśmy fundament pod piec, w trakcie odnawiania są stare ławki oraz mały budynek gospodarczy. Jest coraz ładniej.

Chwałowiczanie, dziękujemy za pomoc!

09.06.2021