Aleja dębowa w Chwałowicach

Odziedziczyliśmy po naszych przodkach, a także po wszystkich innych dawnych mieszkańcach Chwałowic, to piękne, magiczne miejsce.

Wzdłuż ulicy Długiej, w kierunku Dębiny, mamy równo kilometr dębowego starodrzewia, dającego latem cień, przyjemny chłód, schronienie nie tylko nam ale i ptakom, małym ssakom, gadom, płazom i owadom.

Kochamy to miejsce, dbamy o nie, zabiegamy o systemową ochronę.


                 

Udało się! Po kilku latach starań nasze Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Chwałowic, wraz z Urzędem Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice doprowadziły do oficjalnego uznania 35 drzew w chwałowickiej Alei Dębowej za POMNIKI PRZYRODY. Dnia 26 października 2022 r. Rada Miejska w Jelczu-Laskowicach podjęła w tej sprawie uchwałę nr LIII.471.2022. Mieszkańcy Chwałowic zamontowali na drzewach stosowne tabliczki. To dla nas duma bo od teraz nasze stare, wielkie dęby mają status uprzywilejowany i szansę by zadbane i wypielęgnowane cieszyły oko przez dziesiątki a może i setki kolejnych lat.

Artykuł w Gazecie Powiatowej na ten temat: tutaj.

Grant z fundacji ORLEN
''Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!''

Miło nam poinformować, że przystąpiliśmy do realizacji projektu pt ''Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!'', który otrzymał wsparcie finansowe wysokości 15000 zł z Fundacji Orlen. To już drugi nasz projekt realizowany wspólnie z Fundacją.

W ramach projektu mamy zamiar zaprosić Państwa na wspólny, sąsiedzki spacer na naszą EkoAleję na ul. Długiej. Począwszy od lutego w każdym miesiącu bedziemy otwierać nową tablicę ze specjalną infografiką oraz organizować warsztaty przyrodnicze.

Dowiemy się z nich więcej o sowach, nietoperzach, mrówkach, wężach oraz wilkach a także w jaki sposób dbać o środowisko naturalne i żyć blisko i w zgodzie z naturą. Zapraszamy również dzieci i młodzież. Przewidujemy różne atrakcje. Już wkrótce pierwszy spacer i warsztat o sowach!

08.02.2023

Spacer w EkoAlei

W piątek 23.06 o godz. 18:30 zaprasiliśmy wszystkich na sąsiedzki spacer po naszej EkoAlei.

Było to podsumowanie pięciu spotkań przyrodniczych, oficjalne zakończenie realizacji projektu realizowanego przez całą wiosnę tego roku.

Razem z dr Magdaleną Moską obejrzeliśmy wszystkie wspólnie zainstalowane tablice z infografikami. Jeszcze raz porozmawialiśmy o każdej z przedstawionych na tablicy grup zwierzaków.

Przy każdej tablicy zakręciło się koło fortuny i - przynacie, nie było przegranych :) - każdy miał okazję wygrać fajne, przyrodnicze pamiątki.

Dziękujemy wszystkim, dużym i małym, za udział w cyklu przygotowanych przez nas spotkań - jesteśmy pewni, że dziś już naprawdę dużo wiecie o dzielących z nami tutejsze lasy i łąki zwierzętach - ich trybie życia, zwyczajach, sposobach na przetrwanie.

25.06.2023


Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Wilki! To o nich porozmawialimy na ostatnim z serii naszych warsztatów przyrodniczych.

Gościem w Chwałowickim Klubie Książki był - ku naszej wielkiej radości - p. Marcin Kostrzyński. Miłośnik przyrody znany szeroko w internecie jako ''Marcin z lasu'' - słynący z materiałów filmowych i książek o zwierzętach polskich kniei. Opowieści pana Marcina o wilkach, ale też np. dzikach, to majstersztyk sam w sobie i naprawdę trzeba było tego posłuchać!

Było więc o wilkach, jak żyją, jaką strukturę społeczną tworzą, jak mądrymi są zwierzętami.

    

Na przykład jak uczą się i bawią młode wilczki. Bo to niezwykle ciekawe: oddzielnie bawią się samce i oddzielnie samice, któż by o tym wiedział jak nie nasz gość.

Usłyszeliśmy jak wilki mądrze selekcjonują swe ofiary, atakują jedynie chore sztuki a ze zdrowymi mogą w zasadzie spać w tej samej kwaterze!

Słuchaliśmy opowieści o sposobach na podglądanie czy nagrywanie wilków, anegdoty o bobrach czy dzikach. Blisko 2 godziny super historii o miłości do przyrody i do zwierząt naszych lasów. Pan Marcin odpowiadał cierpliwie na dziesiątki pytań młodych słuchaczy.

To była uczta dla wszystkich, którzy interesują się życiem lasu, zachodzącymi tam procesami, relacjami pomiędzy gatunkami, wpływem człowieka na cały ten leśny świat. Dziękujemy, Panie Marcinie!

        
15.05.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Tym razem zapuściliśmy się do świata MRÓWEK.

Podczas piątkowego spotkania pani Magda zabrała nas w tunele mrowiska.

Dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje niezwykła społeczność kastowa mrówek, z królową pielęgnowaną i karmioną przez tysiące robotnic. Z mrówkami - żołnierzami oraz tymi wyznaczonymi do dalekich od mrowiska wypraw.

Wiemy już co to jest kwas mrówkowy, groźny składnik jadu tych małych owadów.

Mówi się, że ktoś ''pracuje jak mrówka''. Dowiedzieliśmy się dlaczego. My też ciężko pracowaliśmy podczas warsztatów, choćby przy naszym ulubionym kole fortuny!:)

Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnych, ostatnich już warsztatach z tej serii. Będzie ciekawie bo porozmawiamy o wilkach!

PS: Aha! W Alei Dębowej stanęła kolejna tablica, tym razem dotycząca oczywiście mrówek. Wykorzystajcie wiosenną pogodę i idźcie zobaczyć, infografika zawiera wiele super informacji i ciekawostek z życia mrowiska!

              
29.04.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Dzieje się, dzieje! Za oknami wiosna a my spotkaliśmy się w CHKK na arcyciekawym spotkaniu dotyczącym NIETOPERZY:

W piątkowy wieczór zawładnął naszym Klubem Książki pan Łukasz Iwaniuk – biolog, zoolog, chiropterolog, absolwent Zakładu Ekologii Ptaków na Uniwersytecie Wrocławskim. Razem z nim klubem zawładnęły...... żywe, prawdziwe nietoperze!

Pan Łukasz nie tylko opowiedział nam o nockach, gackach, borowcach, karlikach i mroczkach. Po prostu nagle wyjął z przywiezionych transporterów te niesamowite zwierzątka i pokazywał jak chodzą po jego rękawiczkach, jak jedzą, jak rozglądają się nerwowo i już uruchamiają swoje echolokacyjne dźwięki!

Teraz tylko iść na naszą Aleję Dębową w pogodne, późne popołudnie czy wieczór i obserwować jak zwinne nietoperze przelatują wkoło polując na owady. To nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami i szkodnikami lasów i pól, super, prawda? W alei czeka na Was nowa tablica z infografiką o tych małych łowcach, zapraszamy!

                    
16.04.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Za nami drugi warsztat przyrodniczy pt. ''Czy to żmija, czy zaskroniec?'' przeprowadzony przez dr Magdalenę Moskę.

Było bardzo ciekawie i na pewno każdy odróżni już żmiję od zaskrońca czy padalca. Zwłaszcza, że mogliśmy dokładnie przyjrzeć się tym zwierzętom w wersji wypreparowanej. Okazuje się, że w Chwałowicach mamy wszystkie 3 odmiany barwne żmij. No i oczywiście piękne zaskrońce. Rozglądamy się czy żyje tu gniewosz plamisty, ale pamiętajcie: żadnego pełzacza nie drażnimy, nie próbujemy złapać i przede wszystkim nie robimy krzywdy, to miłe i sympatyczne zwierzaki.

Frekwencja dopisała, koło fortuny się kręciło, na ulicy Długiej powstała nowa tablica z infografiką o wężach, koniecznie idzcie na spacer i obejrzyjcie, tam są wszystkie węże jakie widzieliśmy na warsztatach.

                                   
01.04.2023Chwałowicki spacer - EkoAleja reaktywacja!

Warsztat o sowach i sóweczkach - kto nie był niech żałuje :)

Poznaliśmy te wspaniałe ptaki trochę bliżej. Kilka możemy usłyszeć nocą w naszych Chwałowicach, jest u nas puszczyk zwyczajny i sowa uszata.
Bardzo ciekawy warsztat przygotowała dla nas dr Magdalena Moska.

Najmłodszym uczestnikom najbardziej podobały się wypluwki sów - każdy mógł własnoręcznie zbadać takie wypluwki i zobaczyć pod mikroskopem co zjadła sowa - znaleziska były bardzo ciekawe. Były malutkie kosteczki, pazury, a nawet fragmenty czaszek.

Furorę zrobiło też KOŁO FORTUNY, każdy kto zakręcił - wygrał atrakcyjne drobiazgi.
Przy okazji warsztatu powstała pierwsza tablica z infografiką dotyczacą sów.

                                                              

13.03.2023


EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY. Międzypokoleniowa edukacja ekologiczna mieszkańców wsi Chwałowice i Dębina

       W roku 2018 dla mieszkańców Chwałowic i Dębiny realizowaliśmy duży projekt ekologiczny pod powyższym tytułem. Rozpoczęliśmy promowanie Chwałowickiej Ekoalei - malowniczej, obrośniętej monumentalnymi dębami, drogi łączącej nasze dwie wioski.

Cel projektu:
Celem projektu była aktywizacja mieszkańców i przybliżenie problemów szeroko rozumianej ochrony środowiska poprzez zapoznanie uczestników z aktualnymi problemami związanymi z zanieczyszczeniem powietrza, a także zaznajomienie z aktualnym stanem lokalnej ornitofauny (skład gatunkowy ptaków) oraz częściowo teriofauny (nietoperze i ssaki nadrzewne).

W projekcie przewidziano następujące działania:
Działanie nr 1: opracowanie materiałów promocyjno – informacyjnych,
Działanie nr 2: działania proedukacyjne montaż 100 budek lęgowych,
Działanie nr 3: organizacja 2 tematycznych konkursów,
Działanie nr 4: innowacyjne opracowanie stanu lokalnej ornitofauny,
Działanie nr 5: organizacja 4 międzypokoleniowych warsztatów edukacyjnych.

Kwota powierzonego grantu: 9724 zł
Zadanie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Przedsięwzięcia IV Aktywna społeczność Dobrej Widawy – projekt grantowy, PROW 2014-2020.

Poniżej prezentujemy działania podjęte w 2018 roku:
EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Ptasia jadłodajnia''


Tym razem, 24 marca, Chwałowickim Klubie Książki spotkaliśmy się z Panią dr Magdaleną Moska, by dowiedzieć się wszystkiego o dokarmianiu ptaków. Był to trzeci z warsztatów organizowanych w ramach projektu ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Świadome dokarmianie pomaga naszym skrzydlatym sąsiadom przyżyć tudne, zimowe miesiące. Nieświadome potrafi zaszkodzić, nawet doprowadzić do śmierci ptaków.Pochodnym i bardzo ciekawym tematem okazały się wypluwki sów i zgromadzone w nich szczątki małych gryzoni. Najmłodsi uczestnicy warsztatów otrzymali prawdziwe sowie wypluwki i z zapałem wydobywali z nich małe kostki sowich ofiar. Podobało się!

26.03.2018


EKOALEJA - Konkurs fotograficzny

Na nasz marcowy konkurs wpłynęło 38 bardzo ciekawych prac. Prezentujemy je poniżej w losowej kolejności:REGULAMIN KONKURSU

05.04.2018


EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Odgłosy nocy, czyli w poszukiwaniu puszczyka''


25 lutego w Chwałowickim Klubie Książki przygotowaliśmy drugi warsztat edukacyjny organizowany w ramach projektu pn. ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Spotkanie rozpoczęliśmy pod lasem na Łaziszkach. Ruszyliśmy możliwie cicho w knieje, by posłuchać opowieści dr Magdaleny Moski o sowach, i nasłuchiwać pierwszych wiosennych sowich pohukiwań. W zasadzie w lutym ptaki te już rozpoczynają amory, teraz jednak temperatura (-9st!) nie zachęcała ich do aktywności. Pomimo specjalistycznego nawoływania, sowy nie odpowiadały.            

Druga część wieczornego spotkania odbyła się w naszym klubie książki. W cieple przytulnych pomieszczeń obejrzeliśmy wspólnie ''Sowy Polski'' - film miłośnika sów, Artura Tabora. Poznaliśmy wszystkie występujące u nas gatunki, ich przystosowanie do nocnego trybu życia, polowań, wychowywania potomstwa. Wiemy już jak brzmią nasze nocne drapieżniki, wrócimy w las nasłuchiwać i obserwować je już wkrótce.

25.02.2018


EKOALEJA
Warsztat Edukacyjny
''Te co skaczą i fruwają''


27 stycznia w naszym Chwałowickim Klubie Książki odbył się w pierwszy warsztat edukacyjny organizowany w ramach projektu pn. ''EKOALEJA - POZNAJEMY, DBAMY, CHRONIMY''.

Podczas zajęć poznaliśmy różne gatunki ptaków oraz ssaków nadrzewnych zamieszkujących Chwałowice i Dębinę oraz nauczyliśmy się charakterystycznych cech morfologicznych, umożliwiających ich szybką i bezbłędną identyfikację. Zajęcia poprowadziła p. dr Magdalena Moska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.29.01.2018


Prace w EKOALEI wrą!

Powiesiliśmy 100 budek dla ptaków i małych ssaków

W ramach projektu zakupiliśmy budki dedykowane dla konkretnych gatunków ptaków (od małych sikor, po duże sóweczki, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb pełzaczy, kowalików, itp.). Oprócz tego powiesiliśmy w alei dębowej budki dla nietoperzy, orzesznic:


Karmnik gotowy!

Nasi mieszkańcy zbudowali i zamontowali także piękny, funkcjonalny karmnik. Wkrótce widok żywiących się w nim ptaków będzie transmitowany na żywo tu na naszej stronie.

18.01.2018